Członkowie Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie wspominali w czwartek bliskich i dalszych krewnych, którzy ponieśli śmierć w wyniku zbrodni katyńskiej. To właśnie 5 marca 1940 r. Stalin podpisał na nich wyrok. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji w kościele Największego Serca Pana Jezusa w Szczecinie została odprawiona w czwartek uroczysta msza święta.
Zbrodnia katyńska została dokonana przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych i więźniach na podstawie decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku. Stowarzyszenie Katyń w Szczecinie jest członkiem Federacji Rodzin Katyńskich zrzeszającej przede wszystkim krewnych ofiar zbrodni katyńskiej. Jak podkreśla jego prezes Jolanta Turlińska-Kępys, celem stowarzyszenia jest dbanie o pamięć ofiar poprzez: „dotarcie do wszystkich materiałów dotyczących zbrodni i przywrócenie jej należnego miejsca w historii, działalność na rzecz upowszechnienia tej wiedzy w kraju i za granicą poprzez gromadzenie i wykorzystanie zebranej od rodzin dokumentacji, fotografii, wspomnień, działalność wydawniczą, odczytową, informacyjną w mass mediach, pielgrzymki do miejsc pochowania jeńców, współpracę z pokrewnymi instytucjami i organizacjami. Ważnym celem jest też upamiętnianie ofiar zbrodni w postaci pomników, tablic, nazw ulic itp.”.
Dziś wiadomo, że łączna liczba ofiar obu list zbrodni katyńskiej liczy co najmniej 21 768. Stowarzyszenie Katyń dba o to, by nie zaginęła pamięć o pomordowanych polskich oficerach i inteligencji. Gromadzi i udziela o nich informacji rodzinom i instytucjom od początku swej działalności w 1989 r. Z jego inicjatywy w wielu miastach powstały pomniki i tablice pamięci. W Szczecinie jest to m.in. Krzyż Katyń 1940 na Cmentarzu Centralnym i głaz pamięci na pl. Ofiar Katynia. Stowarzyszenie organizuje także spotkania upamiętniające ofiary zbrodni oraz organizuje sadzenie Dębów Pamięci, których jest już 26 w naszym regionie. W tym roku w Szczecinie przy współudziale Stowarzyszenia Katyń zostaną otwarte trzy ważne wystawy: w Książnicy Pomorskiej, IPN-ie oraz Klubie Garnizonowym. Największe obchody przypadną na kwiecień, będą im towarzyszyć upamiętniające tę zbrodnię uroczystości na Cmentarzu Centralnym oraz konferencje, odczyty i publikacje. ©℗
(el)
Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)