W Niechorzu, koło latarni morskiej, rozpoczęły się prace związane z budową parku etnograficznego, który będzie kolejną atrakcją Wybrzeża Rewalskiego. Pierwszym etapem było postawienie już rok temu zabytkowego XIX-wiecznego wiatraka typu koźlak, przywiezionego nad morze pięć lat temu ze wsi Orkowo w powiecie śremskim.
Wiatrak stał w Orkowie przez wiele lat, był doskonale zachowany, gdyż pozostawał przez wiele lat w prywatnych rękach. Koźlak to najstarsza konstrukcja wiatraka, która wsparta jest na specjalnym drewnianym „rusztowaniu” zwanym kozłem, mocno przytwierdzonym do podłoża. Za pomocą potężnego dyszla młynarz obracał wiatrakiem w kierunku wiatru. Uważni turyści, którzy przebywali latem w tym rejonie Niechorza, zapewne zauważyli, że wiatrak zmienił w trakcie sezonu swoje położenie. Wystarczyła siła dwóch mężczyzn, by konstrukcję obrócić.
W środku zamontowano wiele oryginalnych mechanizmów (koła zębate, wał, przeniesienie napędu, żarna i łopatki) i już dziś wiatrak działa i miele ziarno.
Teraz przyszła pora na budowę dalszej części kompleksu, w skład której wejdzie zrekonstruowana chata rybacka, gdzie przeniesione zostaną zbiory z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Powstaną sale wystawowe, edukacyjne, stylowa karczma i sale konferencyjne.
Roboty budowlane już się rozpoczęły, a ich wykonawcą jest Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta z Wolina. Wylano już pierwsze ławy fundamentowe, a niebawem powstaną kolejne.
Według Henryka Gmyrka, szefa Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Morskiego, planowany termin zakończenia prac to koniec przyszłego roku. Pierwszy etap budowy pochłonie ok. 3,5 mln zł, z czego 85 procent tej kwoty stanowi dotacja od marszałka województwa, a przeszło dziesięć procent to wkład gminy Rewal. ©℗
Tekst i fot. M. KWIATKOWSKI