Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Park na Żelechowie. Finał rewitalizacji w październiku

Data publikacji: 11 września 2023 r. 08:48
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2023 r. 20:09
Park na Żelechowie. Finał rewitalizacji w październiku
Dzięki sile społecznego protestu park w rejonie ul. Hożej i Wendeńskiej jest rewitalizowany w poszanowaniu istniejącego starodrzewu. Fot. UM Szczecin  

Alejki głównie z naturalnego kruszywa, oświetlone. Na nowo zaaranżowane rabaty, miejsca wypoczynku, urządzenia plenerowej rekreacji oraz zabawowe. Wszystko to bez rzezi starych drzew. Czyli w zupełnie nowym – jak na dotychczasowe realia utrzymania i pielęgnacji miejskiej zieleni – stylu dobiega końca rewitalizacja parku, który będzie sąsiadował z przystankiem „Żelechowa” przyszłej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Park powstaje w rejonie ulic: Hożej, Wendeńskiej, Retry, Studziennej i Zgorzeleckiej. Czyli na miejscu dawnego „parku umarłych”, który w latach 1847-1910 był częścią tzw. starego cmentarza Żelechowskiego (pomniki nagrobne przetrwały do czasów nam współczesnych, ale spotkał je los podobny innym poniemieckim cmentarzom: zostały usunięte, a na ich miejscu urządzono park; bez ekshumacji ciał – przyp. aut). Kosztem ponad 2,5 miliona złotych.

Pierwotny projekt tego przedsięwzięcia zakładał wycinkę aż 10 procent wszystkich rosnących tam drzew – w sumie 43 wiekowych i w świetnej kondycji, tyle że kolidujących z inwestycją. Jednak pod wpływem społecznego protestu i lobbingu partii Zielonych zakres rewitalizacji parku objęto „dodatkową weryfikacją, uwzględniającą szczególne zabezpieczenie drzew i maksymalne ograniczenie ingerencji w istniejącą zieleń”. Czyli zmieniono plany inwestycji – tym razem w poszanowaniu dla istniejącego starodrzewu.

– Wszystko zostało zaprojektowane tak, aby zachować charakterystyczny klimat parku, uwypuklić jego walory przyrodnicze oraz ciekawe ukształtowanie terenu – przekazuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Inwestycję realizuje firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak, pod nadzorem Zakładu Usług Komunalnych.

Po dawnej infrastrukturze parku śladu nie ma. Stare schody zostały przebudowane. Z wyjątkiem głównej trasy spacerowo-rowerowej, przecinającej park na ukos ku przyszłemu przystankowi „Żelechowa” SKM, na nowo wytyczonych alejkach ułożono naturalne kruszywo. Wcześniej w ich bliskości układając przewody instalacji niezbędnej do oświetlenia całości zielonego terenu. W nową strefę aktywności, z urządzeniami do street workoutu, zostanie jeszcze przeniesiona plenerowa siłownia. Będzie sąsiadować z placem zabaw, w którym znajdzie się dla najmłodszych to wszystko, co zwykle sprawia im najwięcej radości i rozwija sprawność: linarium oraz wspinaczkowy labirynt, równoważnia, huśtawka, popularnie zwana ptasim gniazdem.

– W centralnym punkcie parku oraz przy części skrzyżowań pojawi się nowa, efektownie zaaranżowana zieleń: krzewy, rabaty bylinowe oraz ozdobne trawy. Zostaną założone nowe trawniki, a istniejące przejdą regenerację i pielęgnację – zwraca uwagę Centrum Informacji Miasta.

Finał prac rewitalizujących parkową zieleń w tej części Żelechowej powinien nastąpić już w październiku. ©℗ 

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gacek
2023-09-21 18:27:37
Uwaga na płapki na psy trutki rozsypane po okolicy mój pies Piksel właśnie to przechodzi zjadł parówkę z trutka na szczury uważajcie na swoich przyjaciół
@ gdzie jest CBA
2023-09-12 21:16:31
pani Krystyno Pani wyluzuje ten syf co Pani sprzedaje to jest GÓWNO .
@@@Koloryzowane
2023-09-12 14:12:28
Uderz w Dareczka, to się pisowskie trole odezwą. Nie głosuję na PO ani na PiS i co z tym zrobisz?
@@Koloryzowane
2023-09-11 18:14:30
Zamiast wyzywać od trolli po prostu sprawdź wiarygodność posta. Myślę, że mieszkańcy tamtych okolic spokojnie mogą pamiętać historię parku obok nich. Nie widzę w tym nic nadzyczajnego. I pamiętaj! Jak głosujesz na PO przeciw PiS w parlamencie, to głosujesz na te same mendy.
Żelechowa
2023-09-11 18:06:14
Ta część miasta nazywa się Żelechowa, więc poprawny tytuł artykułu powinien brzmieć "Park na Żelechowej (...)". Coś korekta nie zadziałała.
@Koloryzowane
2023-09-11 15:10:50
A ty skąd masz tak dokładne informacje? Czyżby sam Dareczek na się znów udzielał w komentarzach? A jak nie Darek, to ktoś z jego armi troli, wyposażony w dokładne instrukcje. Nikt ze "zwykłych czytelników" nie ma takiej wiedzy kto i co w 2018 roku zgłaszał, poza samymi zainteresowanymi, czyli radnymi i politykami. Po tym komentarzu widać jak bardzo to forum jest opanowane przez pisowskich troli. Ktoś jeszcze wierzy w ich obiektywność?
gdzie jest CBA?
2023-09-11 15:07:20
"Alejki głównie z naturalnego kruszywa" - tego samego syfu co w parku Żeromskiego i Jasnych Błoniach? Kto jest dostawcą tego materiału i dlaczego jest on na siłę wpychany? Kto na tym czerpie korzyści? Bo na pewno nie mieszkańcy w ubłoconych butach. Ten piaseczek to sobie mogą radni w ogródkach wysypywać a nie na ścieżkach parkowych!
Koloryzowane
2023-09-11 14:18:11
Realizacja Parku została wpisana do Budżetu Miasta na wniosek Rady Osiedla Żelechowa przez Radnego Rafała Niburskiego już w 2018. Jedną z pierwszych decyzji Partii Zielonych w ramach nowej koalicji rządzącej w tej kwestii było wykreślenie zadania w głosowaniu nad nowelizacją wspomnianego budżetu. Kwestia drzew pojawiła się znacznie później. Ludzie pamiętają, a redakcja relacjonuje temat dość swobodnie.
Wiejski łazęga
2023-09-11 10:52:46
Park nabrał charakteru,zyskał na wyglądzie i zrównoważonym projekcie aranżacji.Jak na realia szczecińskie w ostatnim okresie-naprawdę widać inne myślenie,inne podejście.Ale do tej beczki miodu,łyżka dziegciu. Martwi mnie zaniechanie oczyszczenia tej byłej nekropolii ze szczątków zmarłych i przeniesienia do mogiły wspólnej.Świadomość tego,że stąpam po mogiłach osób,które tam spoczęły,kłóci się z moim wewnętrznym sumieniem dla czci i szacunku wobec tych osób tam pochowanych.Czy zrobiliśmy wszystko
Lucjan
2023-09-11 09:49:13
To tak można bez wycinania? Patrz pan. A to się powinno tyczyć wszystkiego co mamy wokół.
Piesza
2023-09-11 09:13:36
Ładne zdjęcia ,oby te ścieżki parkowe z naturalnego kruszywa nie zamieniły się podczas deszczu w błoto ,jak to ma miejsce w Parku Żeromskiego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA