Trójka wolontariuszy europejskich z Niemiec i Ukrainy prowadzi specjalne zajęcia dla młodzieży w Gimnazjum nr 34. To pierwsze gimnazjum w Szczecinie realizujące tego typu projekt. W ramach Programu "Erasmus +" jego uczniowie mogą korzystać z atrakcyjnych warsztatów do końca bieżącego roku szkolnego.
Projekt w Gimnazjum nr 34 realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polites od września. Dzięki niemu Antonina z Ukrainy oraz Sabine i Julian z Niemiec prowadzą stałe zajęcia dodatkowe z geografii oraz z elementami fizyki. Są także warsztaty plastyczne, tandemy językowe, a także godziny wychowawcze metodą gier i zabaw. Wszystkie te spotkania odbywają się w języku niemieckim i angielskim.
- Wolontariusze europejscy świetnie zaaklimatyzowali się w naszej szkole. Mają bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych zajęciach i coraz chętniej rozmawiają w języku angielskim i języku niemieckim - mówi Przemysław Landowski, nauczyciel Gimnazjum nr 34 i koordynator projektu. - Nasze gimnazjum jest pierwszym w Szczecinie, które realizuje projekt z udziałem wolontariuszy europejskich.
Wolontariusze realizują nie tylko spotkania lekkie i zabawne, są także zajęcia zupełnie na serio. W planach są Dni Europejskie, podczas których każda klasa z wolontariatem przygotuje w języku angielskim prezentacje na temat partnerstwa. Ponadto do szkoły zawitała "Wędrująca wystawa". Jest to ekspozycja historyczna, która przedstawia dramatyczne losy krajów Europy Środkowej i Wschodniej w okresie faszyzmu, stalinizmu i żelaznej kurtyny. Towarzyszy jej cytat z "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: "idż wyprostowany wśród tych co na kolanach/wśród odwróconych plecami i obalonych w proch/ocalałeś nie po to aby żyć/masz mało czasu trzeba dać świadectwo (...) Bądź wierny Idź." Antonina, Sabine i Julian będą oprowadzać po tej wystawie uczniów Gimnazjum nr 34. Wydarzenia historyczne omówią w języku angielskim.
- Wystawa koncentruje się na pokazaniu ludzi, którzy dzięki swojej odwadze, zaangażowaniu politycznemu i zdecydowanym działaniom, bronili godności i praw człowieka. Składa się z trzech części: ruchu oporu w Niemczech, działań opozycyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz historii i współczesnych działań w Pałacu w Krzyżowej. Wystawę można podziwiać w holu na pierwszym piętrze do końca kwietnia - podkreśla Przemysław Landowski.
Uczniowie przyznają, że zajęcia z udziałem wolontariuszy to coś zupełnie innego niż tradycyjne lekcje. Można na nich nie tylko podszkolić swoją znajomość języka, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. ©℗
Elżbieta KUBERA
Na zdjęciu: Wolontariusze podczas zajęć z języka angielskiego w świetlicy środowiskowej Caritas, z którą współpracuje Gimnazjum nr 34
Fot. Gimnazjum nr 34