Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił pierwszą uchwałę Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie połączenia szpitali przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie. Ta decyzja nie wpływa na sytuację pacjentów, ale budzi pytania Prawa i Sprawiedliwości, będącego w sejmiku w mniejszości.
- Będziemy żądać od marszałka odpowiedzi, co wynika z faktu, że przez 6 miesięcy, pomiędzy jedną a druga uchwałą sejmiku, praktycznie nie było szpitala - mówi Małgorzata Jacyna - Witt, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku. - Fakt, że jeden szpital został wcielony do drugiego, ale było to niezgodne z prawem, powoduje, że wszystkie decyzje, rozporządzania, wszelkie zwalnianie lub przyjmowanie ludzi, i tak dalej, i tak dalej, były robione niezgodnie z prawem. Tak my uważamy. Pan marszałek powinien odpowiedzieć, dlaczego tak długo brnął w to, dlaczego nie próbował rozwiązać tego problemu wcześniej, dlaczego prawnicy pozarabiali sobie pieniądze, ci, którzy obsługują Urząd Marszałkowski, a może wprowadzali w błąd, a wtedy też powinni ponieść konsekwencje. Bardzo poważna jest kwestia zadłużenia szpitala. Ono jest rolowane, nie jest spłacone. Co ciekawe, Platforma Obywatelska na dwóch kolejnych sesjach głosowała przeciwko wprowadzeniu mnie do rady społecznej skonsolidowanego szpitala właśnie po to, abym nie miała możliwości zajrzeć w dokumenty i publicznie pokazać wszelkie nieprawidłowości.
Urząd Marszałkowski przesłał oświadczenie w tej sprawie. Przeczytamy tam m.in.: "NSA oddalił skargę kasacyjną wyłącznie w związku z uchybieniem formalnym polegającym na braku poinformowania Centrali Forum Związków Zawodowych w Warszawie na piśmie o prowadzonym procesie konsultacyjnym. W procedurze połączeniowej dyrekcje łączących się Szpitali prowadziły szerokie konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi oraz w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zauważyć należy, że ta uchwała została już wcześniej dostrzeżona przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, który stosowną uchwałą z dnia 30 października 2017 r. ją uchylił, podtrzymując jednocześnie decyzję o konsolidacji. Dodać należy, że pierwotna uchwała Sejmiku nie była kwestionowana przez nadzór wojewody.
W związku z powyższym, wyrok NSA nie ma konsekwencji dla skonsolidowanego szpitala, a co za tym idzie nie ma wpływu na życie i zdrowie pacjentów, ani też na sytuację wszystkich osób zatrudnionych w skonsolidowanej jednostce.
Proces konsolidacji przebiega prawidłowo czego potwierdzeniem jest uzyskanie w sierpniu br. przez Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie w obu lokalizacjach (Arkońska i Sokołowskiego) Certyfikatu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, potwierdzonego przez Ministerstwo Zdrowia".©℗
(as)
Fot. Ryszard Pakieser