Działacze szczecińskiej Platformy Obywatelskiej ogłaszają, że na skutek działań rządu prawicy w ciągu ostatnich trzech lat budżet naszego miasta stracił 227 milionów złotych. Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, odpowiada, że jest dokładnie na odwrót - jego zdaniem w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości dochody Szczecina systematycznie rosną.
- Samorząd Szczecina boryka się z bardzo dużymi problemami w związku z decyzjami, które podejmuje obecny rząd - przekonuje poseł PO Arkadiusz Marchewka. - PiS nie lubi samorządów, PiS lubi centralizację, lubi to, co jest sterowane z Warszawy, najlepiej przez wąską grupę polityków. Wszystkie decyzje, jakie podejmuje rząd, wpływają negatywnie na samorządy w kontekście ich wpływów do kasy miasta.
Wedle polityków opozycji konieczne będą cięcia, które odbiją się między innymi na inwestycjach - takich jak nowe place zabaw czy rozbudowa infrastruktury tramwajowej na Gumieńcach. Sytuację mogłyby, ich zdaniem, poprawić rekompensaty - ale ich także nie ma.
- W naszym kraju nauczyciel nigdy nie był dobrze nagradzany - mówi radna PO Urszula Pańka. - W subwencjach rząd ustala wynagrodzenia dla nauczycieli, ale nie daje pokrycia na te wynagrodzenia. Stąd samorządy to dźwigają, aby zatrzymać w edukacji najlepszych nauczycieli. Rząd daje podwyżki nauczycielom, ale nie daje pieniędzy samorządom na te podwyżki!
Jakie straty składają się na sumę 227 milionów? Politycy tłumaczą, że chodzi m.in. o spadek dochodów z podatku PiT, którego rząd nie zrekompensował.
Wojewoda Tomasz Hinc odpowiedział na te zarzuty obszernym komentarzem, w którym pisze m.in. "Polski rząd reguluje zgodnie z prawem wszystkie zobowiązania finansowe wobec 132 samorządów województwa zachodniopomorskiego i bardzo mocno wspiera wszystkie samorządy, czego najlepszym dowodem jest szereg programów i inwestycji". I wymienia inwestycje związane z naszym miastem, z których najważniejsze to: realizowane pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin (1.4 mld zł), budowa Centrum Onkologicznego PUM w Szczecinie (593 mln zł), dofinasowanie do budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej (512 mln zł), dofinansowanie przebudowy stadionu Pogoni Szczecin (30 mln zł), wsparcie dla szczecińskich uczelni wyższych (50,5 mln zł), przekazanie Akademii Sztuki w Szczecinie nieodpłatnie Pałacu Ziemstwa, realizacja poprawy dostępności kolejowej do portów morskiego w Szczecinie, modernizacja stacji kolejowej Szczecin Główny (57 mln zł), trwająca modernizacja linii kolejowej Szczecin – Warszawa, przebudowa torowisk tramwajowych i przystanków w Szczecinie (175 mln zł), porozumienie o sfinansowaniu przez PPL rozbudowy Portu Lotniczego w Goleniowe, którego udziałowcem jest Szczecin (oczekiwanie na zgodę Komisji Europejskiej)".
Wojewoda wspomina także o wsparciu dla 3294 szczecińskich przedsiębiorców z Tarczy Finansowej PRF kwotą ponad 606,7 mln złotych - i uratowaniu 27 206 miejsc pracy w Szczecinie.
Hinc puentuje: "Taka pomoc do Szczecina nie trafiała w czasach rządów koalicji PO-PSL (2007-2015). Szczecin otrzyma 93,5 mln wsparcia (tyle co m.in. Warszawa) na inwestycje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zapisanych w ustawie, która jest obecnie procedowana w Parlamencie". ©℗
(as)
Fot. Dariusz Gorajski