U stóp Wałów Chrobrego orkiestra wojskowa, przedstawiciele Szczecina oraz mieszkańcy powitali w piątek największą gwiazdę imprezy Żagle 2022 – niemiecką jednostkę Gorch Fock. Żaglowiec zacumował naprzeciwko fontanny, przy Bulwarze Chrobrego. Wraz z jednostką ORP Iskra znajdują się w sercu wydarzenia Żagle 2022.
Gorch Fock to szkolna barkentyna Marynarki Wojennej o długości niemal 90 m, jego zanurzenie wynosi ponad 5.m. W ubiegłym roku, po 5 latach remontu wreszcie wrócił do służby. Początkowo remont miał kosztować 10 mln euro, kwota ta jednak ostatecznie urosła do… 135 mln euro.
Gorch Fock jest drugim okrętem noszącym tę nazwę i piątym okrętem tej klasy. Cztery siostrzane okręty, zbudowane w tej samej stoczni przed II wojną światową, są nadal aktywne w służbie w różnych krajach, gdzie są używane jako okręty szkoleniowe dla kadetów marynarki wojennej.
Okręt szkoleniowy, które przypłynął do Szczecina, został zbudowany w 1958 roku w Hamburgu w stoczni BLOHM & VOSS. Ponad 300 ton balastu w kadłubie czyni go niezwykle stabilnym. 23 żagle i większość olinowania biegowego są wykonane z syntetyków. Statek ma pomocniczy silnik, który pomaga mu przemieszczać się na spokojniejszych wodach.
Trójmasztowiec został nazwany na cześć Johanna Kinau, znanego pod pseudonimem "Gorch Fock". Johann urodził się w 1880 roku w Hamburgu-Finkenwerder jako syn rybaka głębinowego. Zginął w bitwie jutlandzkiej 31 maja 1916 roku na pokładzie krążownika Wiesbaden.
Misją żaglowca Gorch Fock jest bycie szkolnym okrętem Niemieckiej Marynarki Wojennej. Oficerowie i kandydaci na podoficerów przechodzą tutaj szkolenie praktyczne i teoretyczne, które jest dla nich bardzo przydatne w późniejszym okresie floty. Od 1960 roku Gorch Fock regularnie uczestniczy w dużych międzynarodowych imprezach żeglarskich i regatach i zawsze był dobrze usytuowany. Celem takich wydarzeń jest przekazanie młodym ludziom doświadczenia sportowego na morzu w regatach żeglarskich oraz możliwość nawiązania więzi z innymi narodami w porcie.
(t)
ŻAGLE 2022 PROGRAM