Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Program wymiany pieców „Zefirek”. Zbierają wnioski w Szczecinie

Data publikacji: 12 czerwca 2020 r. 08:20
Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2020 r. 09:30
Program wymiany pieców „Zefirek”. Zbierają wnioski w Szczecinie
 

Trwa nabór zgłoszeń do miejskiego programu wymiany pieców „Zefirek” w Szczecinie, którego celem jest poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem.

Projekt zakłada udzielenie 250 grantów w formie dofinansowania inwestycji, polegających na likwidacji starego i instalacji nowego, bardziej ekologicznego systemu ogrzewania. Każdy mieszkaniec zakwalifikowany do programu uprawniony jest do otrzymania dofinansowania w kwocie 7500 zł.

Dla kogo dofinansowanie z "Zefirka"?

Grant jest udzielany na wykonanie zadań w lokalach mieszkalnych lub w budynkach jednorodzinnych położonych na terenie Gminy Miasta Szczecin, które nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dofinansowanie dotyczy tylko zadań planowanych, przewidzianych do realizacji po podpisaniu umowy. Rozpoczęcie zadania przed podpisaniem umowy może skutkować odstąpieniem od podpisania umowy lub jej rozwiązaniem.

Jaki system ogrzewania wybrać?

Warunkiem przyznania grantu jest likwidacja pieców lub kotłów opalanych paliwami stałymi i zastąpienie ich jednym lub kombinacją kilku niżej wymieniowych systemów.

Wybór nowego systemu ogrzewania nie może być przypadkowy. W pierwszej kolejności należy rozpatrywać opcje najkorzystniejsze z punktu widzenia Programu Antysmogowego. W sytuacji, gdy nie są one możliwe do zrealizowani (np. przez brak istniejącej sieci ciepłowniczej, gazowej lub gdy podłączenie do tej sieci nie jest technicznie lub ekonomicznie uzasadnione), można rozpatrywać kolejną opcję z listy.

Możliwe opcje według kolejności rozpatrywania

1) podłączenie do sieci ciepłowniczej lub,

2) zainstalowanie ogrzewania gazowego lub,

3) zainstalowanie innych rodzajów źródeł ciepła:

a. zainstalowanie ogrzewania elektrycznego,

b. zainstalowanie ogrzewania olejowego,

c. zainstalowanie ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii,

d. zainstalowanie ogrzewania opartego na paliwie stałym o niskiej emisyjności.

Granty są przyznawane na podstawie zgłoszeń złożonych przez mieszkańców miasta, w oparciu o zlecone przez Gminę Miasto Szczecin świadectwa charakterystyki energetycznej.

Jak składać wniosek w programie "Zefirek"?

Ze względu na ograniczenie funkcjonowania Biura Obsługi Interesantów, formularze zgłoszeniowe należy pobierać ze strony internetowej: www.szczecin.eu/zielonemiasto zakładka ZEFIREK lub www.bip.um.szczecin.pl/chapter_131268.asp Tam również dostępny jest szczegółowy regulamin programu oraz przykładowy, wypełniony wzór zgłoszenia. Osoby, które nie mają możliwości wydrukowania formularzy, proszone są o kontakt telefoniczny (tel. 91 42 45 845).

Wypełnione wnioski można przesyłać pocztą na adres: Urząd Miasta w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin lub wrzucać do specjalnej urny, ustawionej przy wejściu do lewego skrzydła urzędu (dawna filharmonia), w dni powszednie między godz. 7.30 a 15.30. Z osobami, które złożą wnioski urzędnicy będą kontaktować się telefonicznie.

Informacje na temat programu "Zefirek" udzielane są również pod numerem tel. 91 42 45 845, w godzinach pracy Urzędu Miasta.

 Skąd pieniądze na program "Zefirek"?

Program „Zefirek” otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 2.14 Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy. Całkowita wartość projektu i równocześnie kwota dofinansowania z EFRR wynosi 2 259 750 zł.

Głównym celem projektu jest obniżenie poziomu zanieczyszczeń powietrza, a tym samym poprawa jakości powietrza na terenie Szczecina, poprzez ograniczenie wykorzystywania paliw niskiej jakości oraz zwiększenie liczby stosowanych urządzeń o wysokiej sprawności.

(k)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2020-06-13 08:55:01
W Dąbiu niech wymienią, zimą oddychać nie można. Smog jak w Nowej Hucie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA