Do poniedziałku potrwają imprezy związane ze szczecińskim obchodami 30. rocznicy pierwszych w części wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W programie wystawy, debaty, konferencje. Na wydarzenia zaprasza Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
We wtorek o godz. 12 na dachu Centrum Dialogu "Przełomy" na pl. Solidarności w Szczecinie wybrzmi hymn Polski. W tym miejscu stanie telebim, który będzie transmitował przebieg ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych z Gdańska, odbywających się pod nazwą „Święto Wolności i Solidarności”.
Na wtorek zaplanowano również spotkanie w CDP z młodzieżą i twórcami przełomu ustrojowego w ramach cyklu „Europejski Maraton Wolności” (godz. 10.30) oraz rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Wybieram Wolność”, które odbędzie się w Urzędzie Miasta (godz. 12). W CDP o godz. 12.30 otwarta zostanie także wystawa plakatów „Wolność - nadzieja - początek” przygotowana przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim.
Ale to nie wszystko. W środę w Trafostacji zostanie zorganizowane konferencja poświęcona prof. Władysławowi Bartoszewskiemu zatytułowana "Warto być przyzwoitym. Polityka historyczna czy poprawność polityczna”. Na godz. 18 w Sali Kongresowej Wydziału Humanistycznego przy ul. Krakowskiej 71-79 zaplanowano otwarte wykłady akademickie poświęcone prof. Bartoszewskiemu z udziałem m.in. rzecznika prawa obywatelskich Adama Bodnara.
W piątek o godz. 10 na pl. Solidarności rozpocznie się "Bieg do Wolności" organizowany we współpracy z Zespołem Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej, dedykowany świadkom historii i następnym pokoleniom.
W sobotę będzie można można zwiedzić Szczecin z przewodnikiem trasą pod nazwą "Szlakiem PRL". Start: plac Szarych Szeregów, g. 11.
W poniedziałek w "Przełomach" odbędą się dwie debaty o Okrągłym Stole - o godz. 11 i o godz. 17.
Na pl. Solidarności możemy tez oglądać wystawę zatytułowaną "1989. Próba dialogu", w której zaakcentowany zostały szczecińskie wątki w drodze do zmiany ustroju sprzed 30 lat.
* * *
W Świnoujściu 4 czerwca o g. 15 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta. Rajcy przegłosują tekst deklaracji z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, a następnie o g. 16 obchody przeniosą się na plac Wolności. W programie: wspólne śpiewanie hymnu narodowego z chórem „Kantylena”, odczytanie deklaracji, wystąpienie prezydenta Świnoujścia, a także wystąpienia zaproszonych gości. Przewidziano również wspólne zdjęcie mieszkańców Świnoujścia, uroczysty poczęstunek, koncert solistów z Miejskiego Domu Kultury oraz działania plastyczne pod hasłem „Barwy Wolności”.
O g. 17 w Galerii Art. obejrzymy wernisaż plakatów wyborczych z lat 80. i 90. ub.w. Z kolei w galerii sztuki ms44 o g. 18 odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, która opowie o swojej książce „Można wybierać”. Jeden z rozdziałów tej świetnej reporterskiej publikacji poświęcony jest mieszkańcom Świnoujścia.
Z kolei w południe na rynku miejskim w Darłowie rozpocznie się happening ph. „Wolność i Solidarność”, na który zapraszani są mieszkańcy, młodzież szkolna i przedszkolaki. Na placu przed ratuszem powiewać będą biało-czerwone flagi i zabrzmi hymn narodowy a także ustawiona zostanie symboliczna urna wyborcza. To do niej 4 czerwca każdy będzie mógł wrzucić życzenia dla Polski wolnej i solidarnej.
©℗
(as, reg)
Fot. Dariusz Gorajski