Koniec z płaceniem przez rodziców za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu. Od 3 lipca obowiązują nowe przepisy – szpitale nie mają już prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w placówce medycznej. Dotyczy to także opiekunów osób niepełnosprawnych.
– Nowe przepisy wskazują jednoznacznie, że szpital nie będzie mógł pobierać opłat za czuwanie przy łóżku od rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Placówki medyczne nie mogą już żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy za korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia.
Decyzję podjęto po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.
– Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa – podkreśla minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Liczne doświadczenia dzieci i rodziców oraz badania potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie usuwa strach, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu.
(sag)
Fot. Robert Wojciechowski (arch.)