Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Rowerem ekologiczniej

Data publikacji: 27 lipca 2020 r. 09:12
Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2020 r. 17:36
Rowerem ekologiczniej
 

Na drogach naszego regionu coraz częściej można spotkać osoby poruszające się rowerem. Szczególnie w okresie wakacyjnym szczecinianie śmielej wybierają ten wygodny i ekologiczny środek transportu. Niestety w pierwszym półroczu br. w województwie zachodniopomorskim z udziałem rowerzystów odnotowano 33 wypadki drogowe, w których zginęły dwie osoby, a 30 zostało rannych.

W związku z tym policja będzie kontynuowała program pt. „Ekologicznie na dwóch kółkach”, w ramach którego zachodniopomorska drogówka zamierza połączyć tematykę edukacji ekologicznej i bezpieczeństwa.

Głównym celem kampanii jest promocja ekologicznych środków transportu oraz edukacja ekologiczna zachodniopomorskich rowerzystów i kierowców pojazdów silnikowych. Przedsięwzięcie realizowane jest przez zachodniopomorskich policjantów wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

– Rower to środek transportu, który nie ma wad, jest ekonomiczny i przyjazny środowisku – podkreśla Paweł Mirowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jadąc nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery i tym samym nie zatruwa powietrza, którym oddychamy.

Zachodniopomorska drogówka po raz kolejny połączy tematykę edukacji ekologicznej i bezpieczeństwa.

– Policjanci będą promować ekologiczne środki transportu i bezpieczne zachowania wśród uczestników ruchu drogowego ze zwróceniem szczególnej uwagi na podniesienie świadomości i wiedzy z zakresu ekologii oraz ruchu drogowego – informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Podczas spotkań profilaktycznych m.in. w placówkach oświatowych oraz imprez plenerowych mundurowi będą zachęcać mieszkańców województwa do bezpiecznego spędzania czasu wolnego, wycieczek rowerowych.

– Ważna jest zatem edukacja i informowanie o zasadach bezpiecznego ruchu kołowego, pieszych oraz jednośladów – podkreślają funkcjonariusze z zespołu prasowego KWP w Szczecinie. – Nie mniej ważne jest wzmocnienie wzajemnej życzliwości w relacjach uczestników miejskich przestrzeni, a także zachęcanie kierowców do częstszego korzystania z alternatywnych, ekologicznych środków przemieszczania się.

W ramach kontynuacji kampanii na stronie zachodniopomorskiej policji umieszczone będą filmy edukacyjne i materiały profilaktyczne dotyczące projektu. ©℗

(KK)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Ciekawe...@Popieram
2020-07-27 16:33:58
Odezwali się ci, co nigdy pieszo nie chodzili, nie chodzą i nie będą chodzić.😁😁😁 Pamiętaj, jeden z drugim, nie każdy pieszy jest kierowcą, ale za to, każdy kierowca jest pieszym.
Popieram
2020-07-27 13:21:56
Płuca rowerzystów działają jak filtry. Absorbują dużą cześć wdychanych zanieczyszczeń powietrza takich jak sadza ze spalin, pył ze startych opon i klocków hamulcowych, szkodliwe gazy np. tlenki węgla i azotu. Zatem im więcej pieszych i rowerzystów na ulicach, tym czyściejsze powietrze. Idea poruszania się rowerem po mieście pięknie łączy ekologię z ekonomią (mniejsza ilość obywateli ma szanse na dożycie do emerytury).
Paweł
2020-07-27 12:53:20
@Ciekawe problem jest taki, że większość rowerzystów, pieszych ma jednak prawo jazdy i co z tego wynika? Więc mówienie że nikt nie zna przepisów jest delikatnie mówiąc słabe...
Ciekawe...
2020-07-27 10:39:04
aby prowadzić samochód po drogach trzeba przejść i zdać kurs na prawo jazdy, a pedałującym "(...) Policjanci będą promować ekologiczne środki transportu i bezpieczne zachowania wśród uczestników ruchu drogowego ze zwróceniem szczególnej uwagi na podniesienie świadomości i wiedzy z zakresu ekologii oraz ruchu drogowego – informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.(...)", czyli bez żadnego sprawdzenia, że oni coś z tego zapamiętają i bez egzekwowania tej wiedzy, szczególnie gdy poruszają się poza ścieżką rowerową, czyli i na jezdni i na chodniku. Z nieukami pedałującymi jest tak, jak było, gdy zmieniono zapis, że autobus wyjeżdżający z zatoki ma pierwszeństwo. I co było na początku? Kierowcy autobusów bez sprawdzenia, zajeżdżali drogę samochodom, które znajdowały się na ich wysokości. No bo mają pierwszeństwo. Teraz jest ok. A pedałującym jak i pieszym wydaje się, że poza ścieżką rowerową / chodnikiem wszystko im wolno...
Gustaw
2020-07-27 09:23:50
Musi też powstać więcej ścieżek rowerowych. A tak to same korzyści z roweru, można fajnie schudnąć i poprawić kondycję.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA