To jeden z najbardziej reprezentacyjnych terenów rekreacyjnych Szczecina. Cel spacerów i ulubione miejsce wypoczynku miłośników ogrodów. Zachwycające przede wszystkim 10 tysiącami róż w niemal 100 odmianach, jak również krajobrazem zaaranżowanym w nawiązaniu do pierwowzoru, czyli stylistyki lat 30. ubiegłego wieku.
Mowa o Ogrodzie Różanym, który po raz kolejny trafił pod opiekę konsorcjum szczecińsko-gorzowskich firm: Rajskie Ogrody Sylwiusza Mołodeckiego oraz ZPiUK PORAJ Wawrzyńca Zielińskiego. Teraz tego nie widać, ale z dużym opóźnieniem - bo dopiero pod koniec maja - Zakład Usług Komunalnych rozstrzygnął przetarg na pielęgnację szczecińskiej Różanki, na okres bieżącego i całego przyszłego roku. Konsorcjum okazało się - dosłownie - bezkonkurencyjne (do przetargu nie stanęła żadna inna firma) i relatywnie tanie. W budżecie na rzecz opieki nad tym ogrodem zarezerwowano bowiem 380 tysięcy złotych. Tymczasem kontrakt z konsorcjum opiewa na ponad 100 tysięcy zł mniej, czyli konkretnie na 276 782,74 zł.
W tej cenie jest wszystko: od kopcowania róż, ich nawożenia i przycinania, po koszenie trawników. Jednak bez wycinania i sadzenia drzew. Za co teraz - jak na wszystkich miejskich terenach zielonych - odpowiada EKOBUD Eugeniusza Kociszewskiego. W wyścigu o miejski kontrakt ta firma pokonała liczną konkurencję (ROMUS Romana Szczęchuły, spółkę THOMAS, DOMEL Władysława Błażewicza oraz WALDIX Grażynay Haręży). Zdobywając go dzięki doświadczeniu i korzystnej cenie - oferując blisko 351 tysięcy złotych za realizację zadania przez ZUK rozpisanego na dwa lata, czyli do końca przyszłego roku. ©℗
(an)
Fot. Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Pielęgnacja szczecińskiej Różanki znów jest w rękach konsorcjum firm szczecińsko-gorzowskich: Rajskich Ogrodów oraz PORAJ. Jednak za stan drzew na tym ogrodzie, jak też na innych miejskich terenach zielonych - firma EKOBUD. O takim podziale kompetencyjnym wśród zieleni zdecydował ZUK wraz z magistratem.