Ewakuowani mieszkańcy Polic mogą wracać do domów.
Wcześniejsza informacja:
Na miejscu są już saperzy. O godz. 9 mają przystąpić do podnoszenia i załadunku bomby. Przewieziono już w bezpieczne miejsce tych mieszkańców, którzy wymagali specjalistycznego transportu i opieki - starszych, niepełnosprawnych. Czas ewakuacji spędzą w SP 8 przy ul. Tanowskiej. To 17 mieszkańców i 4 pacjentów szpitala. Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach wskazał 50 takich osób, ale większość nie chciała pomocy. Ci przetransportowani mają na miejscu zapewnioną opiekę ratowników, przez cały czas pozostaje tam karetka.
Wcześniejsza informacja:
Ewakuacja Polic rozpoczęła się w niedzielę (9 grudnia) o godz. 6.00. Pracują wszystkie służby. Na trasie są już autobusy ewakuacyjne. Z przystanku na pl. Chrobrego w Policach dowożą do dwóch (z trzech) miejsc ewakuacji - jeden do filii SP 8 przy ul. Tanowskiej, a drugi do SP 2 przy ul. Cisowej (Mścięcino). Na razie niewielu mieszkańców z nich korzysta. Ale mają czas na ewakuację do godz. 9.00. Dla osób niepełnosprawnych zorganizowano specjalny transport. Do godz. 9 jeżdżą też autobusy liniowe, zgodnie z rozkładami. O godz. 9 Police zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego i autobusowego.
Przypomnijmy. Ewakuacja Polic związana jest ze znalezieniem niewybuchu z czasów II wojny światowej. Odkopana podczas prac budowlanych bomba lotnicza waży około 250 kilogramów, a saperzy ocenili, że jej promień rażenia może wynosić nawet 1500 metrów. Dlatego na czas jej podnoszenia i przygotowywania do transportu zarządzono ewakuację mieszkańców w całym obszarze zagrożonym - to większa część Polic. Podnoszenie niewybuchu ma się rozpocząć o godz. 9.
Więcej szczegółów na temat ewakuacji tutaj.
Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz