Przy ulicach Rugiańskiej i Komuny Paryskiej trwają prace przy budowie nowej sieci grzewczej. To kolejna z inwestycji Szczecińskiej Energetyki Cieplnej związanych z wymianą starej instalacji kanałowej na nową preizolowaną. Spółka takie projekty modernizacyjne swojej infrastruktury prowadzi w ramach większego pakietu pod nazwą „Unia 3".
- Długość wymienianego odcinka to 634 m, a średnica wymienianej sieci to 2 x Dn350 i 2x Dn300. Zakończenie prac zgodnie z harmonogramem planowane jest na koniec września - informuje Danuta Misztal, główna specjalistka ds. marketingu i komunikacji w szczecińskim SEC.
Wykonawcą jest firma Isolplus Polska Sp. z o.o. z Katowic, a podwykonawcą firma Santech Sp. z o.o. Wykopy powodują utrudnienia w ruchu z powodu niezbędnych zwężeń na jezdni i fakt, że nowe rury układane są w pasie pobocza, co oznaczało konieczność całkowitego wyeliminowania ruchu pieszych od strony skarpy wzdłuż położonego poniżej Stawu Brodowskiego. Tam, gdzie prace już się zakończy, odtwarzana jest nawierzchnia chodników, jak choćby od strony skrzyżowania z pobliską ul. Wilczą. W tych miejscach, gdzie znajdują się schody prowadzące nad Staw Brodowski, przez rozkopane pobocza przerzucone zostały tymczasowe kładki dla pieszych.
Unia 3 to nic innego jak wspólna nazwa wieloletniego programu modernizacji i rozbudowy systemu ciepłowniczego w mieście. Współfinansowany on jest z funduszy Unii Europejskiej z puli środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 przeznaczonych na działania, których celem jest efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oraz przystosowywanie sieci ciepłowniczych i chłodniczych jako źródeł wysokosprawnej kogeneracji.
Poszczególne zadania i ich etapy przewidziane w tym pakiecie realizowane są od listopada 2017 roku, a ich finał planowany jest w październiku 2022 roku. Wartość całkowita inwestycji, które ujęte zostały w Unii 3, wynosi 101 mln zł, przy unijnym dofinansowaniu na poziomie 58 mln zł. Za te pieniądze zmodernizowanych zostanie 25 km sieci ciepłowniczych, wybudowanych 17 km nowych sieci ciepłowniczych, a ponadto 68 nowoczesnych węzłów cieplnych. A ciepło dostarczane instalacjami należącymi do SEC będzie dostępne także poza Szczecinem, do bezpiecznego i ekologicznego systemu grzewczego podłączone będą cztery nowe osiedla. ©℗
(MIR)
Fot. Mirosław WINCONEK