Rusza nabór zgłoszeń do programu „Twoje serce w naszych rękach”. Program bezpłatnych badań serca, skierowany do pacjentów onkologicznych, zakłada pakiet badań i opiekę kardiologiczną dla pacjentów będących w trakcie lub mających zaplanowane leczenie onkologiczne.
Jak pokazują badania, wśród pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zaawansowana niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca, które mogą być spowodowane przez chemio- i radioterapię. Wczesne wykrycie i leczenie niewydolności serca zmniejsza podatność na choroby układu krwionośnego i umożliwia skuteczniejszą walkę z nowotworem. Program „Twoje serce w naszych rękach” realizowany przez SPSK nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie ma na celu zwiększenie dla wspomnianej grupy pacjentów dostępu do diagnostyki i leczenia kardiologicznego.
– Żyjemy w czasach, w których nowotwory są chorobami przewlekłymi i będzie ich niestety coraz więcej – mówi dyrektor szpitala dr n. med. Konrad Jarosz. Na szczęście, znamy coraz więcej przyczyn chorób nowotworowych, ale nadal przecieramy szlaki w poszukiwaniu nowych form pomocy pacjentom. Jedną z nich jest odpowiednia opieka kardiologiczna. Serce i cały układ sercowo-naczyniowy w trakcie radio- czy chemioterapii jest poddany ogromnemu wysiłkowi. Odpowiednia diagnoza i wczesna opieka pozwalają zmniejszyć ryzyko powikłań na tym polu.
Projekt realizowany przez szczeciński szpital prowadzi otwarty nabór pacjentów. Pacjent nie potrzebuje skierowania. Wystarczy zgłosić się na stronie www.twojeserce.eu – po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego obsługa szpitala skontaktuje się ze wszystkimi pacjentami.
– Zgłoszenie się nic nie kosztuje, a na szali mamy nasze zdrowie. Zachęcamy pacjentów do zapisów, nasza kadra czeka na nowych chętnych do wzięcia udziału w programie. Każde zgłoszenie zostanie przeanalizowane i, jeśli pacjenci spełnią kryteria kwalifikacyjne do dalszego leczenia, zostaną objęci profesjonalną opieką kardiologiczną – mówi dr Piotr Gościniak, kardiolog opiekujący się programem.
W zależności od oszacowanego przez specjalistę stopnia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, podczas pierwszej wizyty kardiologicznej ustalone zostanie dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Pacjentom zostaną wykonane: dokładne badanie przedmiotowe i podmiotowe, pomiar ciśnienia krwi, EKG, echokardiografia, biomarkery sercowe.
Wyniki badań określą, w jaki sposób będzie wyglądała dalsza część leczenia. Każdego z pacjentów, którzy zakwalifikują się do dalszego leczenia, w zależności od potrzeb, będzie czekało od 3 do 5 wizyt u kardiologa w okresie 3-6 miesięcy. Specjalista ma możliwość skierowania pacjentów na szeroki katalog badań diagnostycznych.
(K)