Seniorzy, którzy ukończyli 80. rok życia, od piątku (15 stycznia) mogą się zarejestrować na szczepienia przeciwko COVID-19. To oznacza, że ruszył etap pierwszy programu szczepień. Na internetowej stronie rządu można znaleźć listę wszystkich punktów prowadzących szczepienia w Polsce. W Zachodniopomorskiem jest ich 202. W Szczecinie – 34.
Zainteresowanie szczepieniami jest spore. W piątek (15 stycznia) została otwarta rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi osób z grupy pierwszej. Na razie mogą się szczepić wyłącznie osoby po osiemdziesiątce. Młodsi seniorzy, tzn. 70+, będą mieli możliwość zgłoszenia swojego akcesu dopiero 22 stycznia.
Kto się będzie mógł zaszczepić po seniorach? Osoby po 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe oraz nauczyciele (dość późno, bo część z nich, czyli nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, wciąż pracuje, bezpośrednio kontaktując się z dziećmi, a nauczyciele klas I-III wracają do szkół już w poniedziałek).
Przypomnijmy, że na szczepienia można się zarejestrować na różne sposoby – wszędzie preferowana jest jednak forma e-rejestracji. Ale, jak się wydaje, osoby starsze z grupy pierwszej będą wolały to zrobić osobiście lub przez telefon. W tym ostatnim przypadku trzeba się jednak liczyć z blokowaniem linii – wykaz numerów telefonów do punktów szczepień można znaleźć na stronie gov.pl. Można też spróbować przez bezpłatną infolinię 989 (czynna całą dobę). Wystarczy podać numer PESEL i numer telefonu pacjenta – uwaga! jest możliwość zapisania bliskich. Podczas rejestracji wybiera się konkretne miejsce i termin. Potwierdzenie wizyty przychodzi SMS-em na podany numer.
Jeśli dzieci lub wnuki zechcą dziadkom pomóc, rejestracji można też dokonać przez internet w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Aby je założyć, potrzebny jest jednak profil zaufany albo e-dowód. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Będzie też możliwość wybrania innego punktu lub terminu.
Szczepienia na COVID-19 są w Polsce nieobowiązkowe. Rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku, 27 grudnia. Wtedy szczepieniom poddali się pracownicy ochrony zdrowia z tzw. grupy zero. Do tej pory zaszczepiono blisko 338 tys. osób (zmarnowało się 818 szczepionek). Zgodnie z rządowym planem, w ciągu najbliższego miesiąca ma się zaszczepić około miliona Polaków.
A zaszczepić może się każdy – szczepienia są bezpłatne. Jak już podaliśmy, są prowadzone według ściśle określonej kolejności. Po zaszczepieniu najstarszych seniorów 25 stycznia ruszą szczepienia siedemdziesięciolatków plus. A po zaszczepieniu się osób z grupy pierwszej rozpocznie się etap II szczepień. Wtedy zgłaszać się będą mogły do przychodni osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Informacja o przebytym szczepieniu zostanie wprowadzona do e-Kart szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu, które będzie potwierdzone przez specjalny system umożliwiający weryfikację zaszczepienia.
Leszek WÓJCIK