Zespół artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie poinformował, że kończy protest. Miasto przyznało środki na zwiększenie wynagrodzeń. Po zakończeniu weryfikacji finansowej teatru, jest gotowość do przyznania brakujących pieniędzy na produkcję zaplanowanych spektakli i bieżącą działalność.
Protest aktorów Teatru Współczesnego przeciwko „systemowemu niedofinansowaniu” ich miejsca pracy trwał od kilku tygodni. Odbywał się pod hasłem „teatr nie jest firmą”. Swoje postulaty aktorzy przedstawili m.in. na wtorkowej sesji szczecińskiej Rady Miasta. To właśnie wtedy pojawiła się zapowiedź piątkowego spotkania z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem. O jego efektach teatr poinformował w oświadczeniu, które zostało przesłane w niedzielę (24 marca).
„Pragniemy poinformować, że w piątek 22.03 otrzymaliśmy informację o przyznaniu przez Pana Prezydenta Piotra Krzystka środków na zwiększenie wynagrodzeń zespołu artystycznego. Co więcej, dyrektorzy otrzymali zapewnienie ze strony władz miasta, że po zakończeniu weryfikacji finansowej teatru, jest gotowość do przyznania brakujących środków na produkcję zaplanowanych spektakli i bieżącą działalność teatru. Padła także deklaracja, że dotacja podmiotowa będzie sukcesywnie zwiększana na przestrzeni kolejnych dwóch lat. My, zespół artystyczny Teatru Współczesnego, wspieraliśmy i będziemy wspierać dyrekcję w staraniach o środki niezbędne do realizacji spektakli zaplanowanych na ten, jak i kolejne sezony, a także regulację płac pracowników.
Decyzje, o których mowa powyżej, zapadły po spotkaniu dyrektorów Mirosława Gawędy i Jakuba Skrzywanka z władzami miasta. Nas do tych rozmów nie zaproszono. Jesteśmy przekonani, że prawdziwy dialog i spotkanie mogą mieć miejsce tylko przy woli obu stron. Skoro jednak druga strona nie jest gotowa na taką rozmowę, trudno, spotkania nie będzie.
Jesteśmy przekonani, że nasz protest to wyraźny głos w dyskusji o przyszłości kultury w naszym mieście. To głos pracowników niedofinansowanych instytucji, od lat cierpliwie znoszących argumenty o pilniejszych potrzebach i innych priorytetach. Jesteśmy także przekonani, że nasze działania pomogły zrozumieć mieszkańcom miasta, radnym i miejskim urzędnikom, że teatr publiczny to nie firma. Teatr to nie tylko miejsce tworzenia spektakli, ale także przestrzeń spotkania, dialogu i budowania tożsamości mieszkańców. Teatr publiczny wykonujący misję kulturotwórczą i społeczną powinien być odpowiednio dotowany. Uważamy rozpoczęcie tej dyskusji za nasz wielki sukces.
W związku z powyższym informujemy, że podjęliśmy decyzję o zakończeniu protestu. Jesteśmy szczęśliwi, że nasz głos został wysłuchany. Jesteśmy szczęśliwi, że znaleziono środki na zwiększenie naszych wynagrodzeń. Jesteśmy szczęśliwi że byliście z nami. Bardzo dziękujemy za ogromne wsparcie naszej publiczności, które otrzymywaliśmy w czasie protestu"- w oświadczeniu napisał Zespół Artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
(K)