Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Sanepid sprawdzał warunki wypoczynku dzieci

Data publikacji: 15 września 2024 r. 08:16
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2024 r. 08:16
Sanepid sprawdzał warunki wypoczynku dzieci
Jedni wypoczywali w mieście, inni wyjeżdżali. O bezpieczeństwo na kąpieliskach dbali ratownicy, a na straży właściwych warunków do nocowania i jedzenia stali m.in. kontrolerzy sanepidu.   

Ponad 3,5 tysiąca letnich turnusów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zorganizowano w tym roku w Zachodniopomorskiem. Najwięcej, bo ponad 2 tysiące,  było w obiektach hotelowych lub innych świadczących usługi hotelarskie. Wypoczynek też organizowano: w obiektach wykorzystywanych okazjonalnie do wypoczynku, pod namiotami oraz w miejscach zamieszkania (półkolonie). Wypoczywało w nich łączne 160 724 dzieci i młodzieży. Inspekcja Sanitarna skontrolowało 604 turnusy. I w 39 stwierdziła uchybienia sanitarno-higieniczne.

Na koniec wakacji Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przedstawiła podsumowanie tej części swoich działań. W podsumowaniu działań kontrolnych w miejscach wypoczynku letniego dzieci i młodzieży wskazała najczęściej stwierdzane nieprawidłowości. Były to: niewłaściwy stan sanitarno-techniczny pomieszczeń sanitarnych oraz pokoi, brak aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu, niedostateczną liczbę urządzeń sanitarnych, brak środków do mycia i dezynfekcji rąk, brak bielizny pościelowej na kołdrach i poduszkach oraz brak prześcieradeł, niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny oraz techniczny ścian, sufitów i podłóg pomieszczeń bloku żywienia, niewłaściwy stan sanitarno-techniczny ścian i sufitów w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych dla pracowników, nieprawidłowe przechowywanie żywności, niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny urządzeń w pomieszczeniach bloku żywienia, prowadzenie działalności bez decyzji zatwierdzającej zakład wydanej przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dot. żywienia na półkoloniach).

- W związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w trakcie kontroli wypoczynku wydano łącznie 107 decyzji administracyjnych, w tym 73 płatnicze oraz wystawiono 48 mandatów karnych na sumę 15 050 zł - podsumowuje WSSE w Szczecinie. - Do powiatowych inspektorów sanitarnych wpłynęło 26 interwencji, z czego 14 okazało się zasadnych.

(k)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA