Akcja saperów w Szczecinie została zakończona. Usuwanie bomby lotniczej z czasów II wojny światowej znalezionej na posesji przy ul. Wierzbowej trwało niespełna godzinę. Ewakuowani mieszkańcy wracają do domów.
Z pomocy miasta przy ewakuacji skorzystało tylko dziewięć osób – poinformowała PAP rzeczniczka straży miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Akcja usunięcia niewybuchu znalezionego w czwartek na prywatnej posesji przy ul. Wierzbowej rozpoczęła się w piątek o godz. 10. Saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie pracowali kilkadziesiąt minut. Bomba z czasów II wojny światowej została podjęta i jest transportowana w kierunku poligonu, gdzie zostanie zdetonowana.
Niewybuch to bomba lotnicza, o wadze ok. 50-60 kg. Jej promień rażenia oszacowano na 1 km, dlatego na czas usuwania ładunku konieczna była ewakuacja mieszkańców aż dziewięciu ulic. Natomiast na 19 ulicach obowiązywał (w piątek od godz. 9.50) zakaz przebywania. Teren zabezpieczali policjanci i strażnicy miejscy.
W piątek rano funkcjonariusze obchodzili domy znajdujące się najbliżej miejsca niewybuchu. Sprawdzali, czy nie ma lokatorów, udzielali instrukcji. Nad ul. Wierzbową po godz. 9 latał dron emitujący komunikaty dźwiękowe o konieczności ewakuacji. Przed godz. 11 przez drona policja nadała komunikat o zakończeniu akcji saperów.
Przez godzinę kilka linii autobusowych kursowało objazdem. Zamknięta była również główna arteria komunikacyjna w zachodniej części Szczecina, ul. Mieszka I.
Jak poinformował PAP pracownik miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, ewakuowany teren i strefę zakazu przebywania zamieszkuje kilka tysięcy osób. Strażnicy miejscy w czwartek po południu odwiedzili 224 posesje, informując o planowanej w piątek ewakuacji. (PAP)
***
Wcześniejsza wiadomość:
Saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie w piątek (9 sierpnia) przed godz. 11 wywieźli niewybuch, który został znaleziony podczas prac remontowych na prywatnej posesji przy ul. Wierzbowej.
Usuwanie bomby lotniczej z czasów II wojny światowej znalezionej na posesji przy ul. Wierzbowej w Szczecinie saperzy rozpoczęli w piątek o godz. 10. Wcześniej przeprowadzano ewakuację mieszkańców okolicy.
Ewakuacją objęci zostali mieszkańcy m.in. ul. Wierzbowej, Chobolańskiej, Braniborskiej, Brzozowej na szczecińskich Gumieńcach. W piątek po godz. 8 policjanci obeszli posesje znajdujące się najbliżej miejsca znalezienia niewybuchu i sprawdzili, czy w budynkach nie ma już lokatorów.
Zgodnie z wytycznymi miejskiego centrum zarządzania kryzysowego do godz. 9.50 zakończyła się ewakuacja mieszkańców dziewięciu ulic, a na 19 ulicach obowiązywał zakaz przebywania na otwartym terenie.
O godz. 10 rozpoczęła się akcja podjęcia niewybuchu przez saperów z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie. Bomba znaleziona w czwartek na prywatnej posesji przy ul. Wierzbowej, podczas prac budowalnych, to niewybuch z czasów II wojny światowej. Jej waga została oszacowana na 50-60 kg, a promień rażenia na ok. 1 km.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, określono strefę bezwzględnej ewakuacji osób oraz strefę zakazu przebywania na otwartej przestrzeni – przekazała nadkom. Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.
Na czas pracy saperów kilka linii autobusowych skierowano na objazdy. Zamknięte ulice zabezpieczali funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Nad ul. Wierzbową po godz. 9 latał dron, emitując komunikaty dźwiękowe o konieczności ewakuacji.
Dla tych, którzy musieli opuścić swoje domy, miasto podstawiło w okolicy trzy autobusy, ale przed godz. 10 w pojazdach przebywały pojedyncze osoby. Większość mieszkańców ewakuowała się wcześniej.
Jak poinformował PAP pracownik miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, strefę ewakuacji i zakazu przebywania zamieszkuje kilka tysięcy osób. (PAP)