W czwartek 22 listopada zbierze się po raz pierwszy nowo wybrana Rada Miasta Szczecina. W jej trakcie zostaną zaprzysiężeni radni oraz prezydent. Niewykluczone, że wybrany zostanie także przewodniczący RM.
W mijającej siódmej kadencji Rady Miasta Szczecina wprowadzono nowatorskie, również w skali kraju, rozwiązanie – rotacyjność przewodniczącego RM. Dzięki temu każdy z klubów radnych miał swojego przewodniczącego przez rok. Takie rozwiązanie chwalił m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
– To rozwiązanie się sprawdziło. Spodobało się także w kilku miastach w Polsce. I myślę, że powinno ono zostać podtrzymane w następnej kadencji Rady Miasta – stwierdził prezydent.
Na razie jednak Rada Miasta Szczecina podsumowała swoje działania w siódmej kadencji.
W ciągu ostatnich czterech lat odbyło się 56 sesji rady – zwyczajnych 45, pięć nadzwyczajnych i sześć uroczystych. Odbyły się 53 posiedzenia Prezydium RM. Rada rozpatrzyła 168 skarg. Radni zgłosili 2848 interpelacji i zapytań. Łącznie komisje Rady Miasta odbyły 1283 posiedzenia.
Najczęściej zbierała się komisja ds. budownictwa i mieszkalnictwa – 142 razy. Na drugim miejscu znalazła się komisja budżetów i finansów – 141 posiedzeń, a na trzecim komisja ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska – 138 spotkań. Pozostałe komisje wypadły następująco – zdrowia i pomocy społecznej 131 posiedzeń, kultury 123, edukacji 119, ds. bezpieczeństwa publicznego i samorządności 99, inicjatyw społecznych 96, promocji i gospodarki morskiej 94, sportu 85, rewizyjna 59 i Miejska Komisja Wyborcza 56 spotkań.
W siódmej kadencji RM nadała tylko jeden tytuł Honorowego Obywatela Miasta Szczecina. Otrzymał go dr hab. n. med. Leszek Sagan. Pozbawiła natomiast tego tytułu siedem osób, którym go nadano w czasach PRL. Honorowe obywatelstwo utracili m.in.: I sekretarz KB KPZR Nikita Chruszczow, marszałek Konstanty Rokossowski i pierwsi sekretarze PZPR – Bolesław Bierut i Władysław Gomułka. Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina otrzymało 17 osób i pięć organizacji.
(dar)
Fot. Dariusz Gorajski