Akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding nadal walczą o odszkodowanie z tytułu utraty wartości akcji. Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił w środę (23 maja) wyrok, jaki zapadł w sądzie pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
To dobra wiadomość dla ponad dwóch tysięcy osób, które wystąpiły z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa. Łączna kwota roszczeń wynosi co najmniej 26 mln zł.
– Apelacja została uwzględniona z tej przyczyny, że skarżący zasadnie zarzucił sądowi zaniechanie dokonania pogłębionej analizy sposobu wykonywania przez państwo kompetencji publiczno-prawnych w stosunku do spółki SSPH – mówił sędzia Krzysztof Górski.
Sąd odwoławczy zdecydował o przekazaniu sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania w celu uzupełnienia postępowania dowodowego, dokonania ocen, jeżeli chodzi o bezprawność działania Skarbu Państwa wobec spółki, a następnie – w przypadku przesądzenia kwestii tej bezprawności – ustalenia, czy istnieje związek przyczynowy między zachowaniem się Skarbu Państwa a utratą wartości akcji i ostatecznie ustalenia wysokości szkody, która podlegałaby ewentualnej rekompensacie.
Przypomnijmy, że pozew wniesiono w 2012 r. do Sądu Okręgowego w Szczecinie, a proces ruszył na dobre w maju 2016 r. Przesłuchano ponad 30 świadków, m.in. byłych premierów i ministrów, dziennikarzy i menedżerów.
Akcjonariusze SSPH chcą wypłaty ponad 21 zł za akcję, bo taka była jej wartość księgowa w 2002 r., tuż przed upadłością holdingu, co nastąpiło za rządów SLD. Porcie Holding zabrakło pieniędzy na bieżącą działalność, zaś banki odmówiły udzielenia kredytów, gdyż nie chciał ich poręczyć Skarb Państwa. Członków zarządu SSPH aresztowano pod zarzutem działania na szkodę firmy. Po latach zostali uniewinnieni.
We wrześniu ub. roku Sąd Okręgowy oddalił powództwo Krzysztofa Piotrowskiego, reprezentanta grupy akcjonariuszy starających się o odszkodowanie. Sędzia przyznał, że wartość akcji spadła do zera, ale – jak orzekł – powód nie zdołał udowodnić, że ma to związek z działaniami funkcjonariuszy Skarbu Państwa.
Akcjonariusze się odwołali. Na rozprawie 10 bm. Sąd Apelacyjny oddalił nowe wnioski dowodowe powoda, natomiast 23 bm. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu w Szczecinie. Podzielił szereg argumentów strony powodowej, uznając, że wyrok w I instancji okazał się nieprawidłowy.
Tekst i fot. (ek)