W Internecie można już podglądać życie sokołów wędrownych w gnieździe na najwyższym kominie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. Drapieżne ptaki właśnie zaczęły okres lęgowy.
Sokoły wędrowne prawie w Polsce wyginęły. Teraz, po latach zabiegów, m.in. ekologów, w Polsce jest już kilkanaście gniazd tych ptaków. Na obiektach przemysłowych w Zachodniopomorskiem są cztery - w Policach, Szczecinie i Dolnej Odrze.
W polickich Azotach te drapieżne ptaki osiedliły się za sprawą Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Jego członkowie 11 lat temu zauważyli na ich terenie pierwszego sokoła wędrownego.
- Wiedzieli, że kominy to dla sokoła idealne miejsce lęgowe - mówi Jerzy Matyjasik, opiekun polickich sokołów. – Zamontowali więc na wysokości 80 metrów naszego najwyższego, dwustumetrowego komina elektrociepłowni paletę, a na niej skrzynkę lęgową. Jeszcze w tym samym roku zagnieździła się w niej nasza parka. Przez kilka lat nie miała potomstwa. Aż któregoś roku pojawiły się jaja. W minionym roku wykluły się z nich cztery sokoły.
Sokoły mają w „Policach" doskonałe warunki do życia: brak wrogów, cisza, spokój. Tak dobrze się tam zadomowiły, że nie przepłoszył ich nawet długotrwały remont komina.
Na początku tego roku Grupa Azoty Police sfinansowała budowę - w tym samym miejscu - nowego gniazda i wyposażenie go w dwie kamery do podglądu on-line. Jedna z nich jest w skrzynce lęgowej. Druga zaś - obrotowa - pokazuje otoczenie domostwa sokołów wędrownych, które właśnie zaczęły okres lęgowy.
– Samica składa jaja raz w roku, w połowie marca i wysiaduje je około 30 dni – opowiada opiekun sokołów. – Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę: jedno poluje, drugie pilnuje gniazda. Koło czerwca młode zaczynają naukę latania. Potem ze trzy miesiące są z rodzicami, którzy je uczą, jak polować. Wtedy dopiero odlatują na dobre.
Transmisję z gniazda polickich sokołów i jego otoczenia można oglądać za pośrednictwem strony Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” (http://www.peregrinus.pl/pl/police) lub serwisu Youtube.com – w wyszukiwarkę należy wpisać „Police gniazdo” albo „Police podest”.
Podgląd na żywo z gniazda dzikich par sokołów wędrownych w Policach jest jedynym w naszym województwie. W całym kraju działa ich siedem.
(mag)
Na zdj.: Obraz z zamontowanych w gnieździe i na podeście kamer można już oglądać w Internecie.
Fot. Grupa Azoty Police