Co miesiąc były organizowane w ubiegłym roku akademickim Szczecińskie Wtorki, debaty i rozmowy o ważnych problemach regionalnej i lokalnej współczesności, nierzadko kontrowersyjnych. Spotkania, organizowane w centrum Szczecina – w Salonie ProMedia – przez Instytut Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, Miejską Bibliotekę Publiczną i „Kurier Szczeciński”, cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Po wakacjach wznawiamy Szczecińskie Wtorki, witając w gronie współorganizatorów Książnicę Pomorską.
Na pierwsze spotkanie zapraszamy w najbliższy wtorek, 10 października właśnie do książnicy. Poświęcone będzie bardzo aktualnemu dziś problemowi – procesowi dekomunizacji.
Drukujemy esej Nancy Waldmann „O potrzebach i cenie czystości. Dekomunizacja nazw i pomników”, który jest wprowadzeniem do dyskusji. Sylwetki trojga jej uczestników prezentujemy poniżej.
Dyskusja odbędzie się w auli Książnicy Pomorskiej (ul. Podgórna 15, wejście od parkingu, III piętro), a rozpocznie się o godz. 17. Poprowadzi ją red. Bogdan Twardochleb („Kurier Szczeciński”).
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Nancy Waldmann
Dziennikarka z Niemiec, związana wcześniej m.in. z Instytutem Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą, stypendystka Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, koordynowanej przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, finansowo wspieranej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Radosław Ptaszyński
Politolog, socjolog, historyk, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych US, pracownik Ośrodka Badań Biograficznych US. Autor m.in.: „Trzymamy straż nad Odrą”, „Wojskowy Sąd Rejonowy i Wojskowa Prokuratura Rejonowa w Szczecinie w latach 1946-1955”, opr. Stanisław Stomma: „Pisma wybrane”.
Paweł Knap
Absolwent Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Szczecinie, autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych, dotyczących powojennej historii regionu.
(b)
Na zdjęciu od lewej: Nancy Waldmann, Radosław Ptaszyński, Paweł Knap