Akt oskarżenia przeciwko czterem byłym policjantom, trzem opiekunom, lekarzowi i kierownikowi zmiany Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym skierowała do sądu szczecińska Prokuratura Okręgowa. Chodzi o przekroczenie uprawnień i pobicie ze skutkiem śmiertelnym młodego Ukraińca.
Jak podaje prokuratura „w dniu 30 lipca 2021 r. działając wspólnie i w porozumieniu ze sobą: trzech funkcjonariuszy policji oraz dwóch opiekunów-ratowników medycznych w pomieszczeniu Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym we Wrocławiu, przekroczyło swoje uprawnienia w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego". Ustalono, że pobili i znęcali się fizycznie nad mężczyzną, którego wcześniej skrępowali pasami. Dociskali jego ciało do materaca, siadali na nim, bili rękami i pałką typu „tonfa”. To utrudniało pokrzywdzonemu swobodne oddychanie, co doprowadziło do jego śmierci.
Kolejny policjant, który był świadkiem tych zachowań, nie podjął żadnych działań i nie reagował. Podobnie jak lekarka pełniąca w tym dniu dyżur, która w ocenie prokuratury nieumyślnie spowodowała jego śmierć. Natomiast dwie pracownice WOPON - osoba wykonująca obowiązki opiekunki oraz kierownik zmiany działając wspólnie i w porozumieniu, gdy wezwani ratownicy medyczni stwierdzili zgon ofiary, namawiały medyków do fałszowania dokumentacji - zarówno karty zlecenia wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, jak i karty medycznych czynności ratunkowych. Nakłaniały także ratowników do zabrania zwłok do karetki i wpisania w dokumentacji zgonu w karetce lub dopiero w szpitalu oraz podanie nieprawdziwej godziny śmierci.
Żadna z 9 oskarżonych osób nie przyznała się do zarzucanych czynów. Wszyscy przebywają na wolności. Wprawdzie wobec funkcjonariuszy, którzy dokonali pobicia i doprowadzili do śmierci pokrzywdzonego, prokurator wnioskował o zastosowanie aresztu tymczasowego, ale sąd ten wniosek oddalił.
Pięciu osobom, oskarżonym o pobicie, znęcanie się fizyczne i doprowadzenie do śmierci, grożą kary od roku do lat 10 pozbawienia wolności, pozostałym od 3 miesięcy do 5 lat. Na oskarżonych nałożono różne środki zapobiegawcze - m.in. zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkiem oraz poręczenie majątkowe, dozór policji, zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, zawieszenie w wykonywaniu zawodu, a wobec policjantów zawieszenie w czynnościach służbowych. ©℗
Tomasz TOKARZEWSKI