Straciłeś pracę w wyniku koronawirusa po 15 marca? Możesz skorzystać z dodatku solidarnościowego, który od 1 czerwca wynosi 1400 złotych. Wypłatę tego świadczenia umożliwiła ustawa, która weszła w życie w niedzielę 21 czerwca w ramach działań antykryzysowych. Do zachodniopomorskich oddziałów ZUS już w weekend wpłynęło 160 wniosków o nowe świadczenie (w Szczecinie 98, a w Koszalinie 62 wnioski). W całym kraju o dodatek solidarnościowy zawnioskowało ponad 5 tys. osób.
Z dodatku mogą skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące, czyli do 31 sierpnia 2020 r. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres w 2020 roku co najmniej przez 60 dni.
Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji. Jeśli już pobrałeś zasiłek dla bezrobotnych za czerwiec, otrzymasz go w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek. ZUS informuje również, że z dodatku solidarnościowego nie będzie można dokonywać potrąceń komorniczych. W zmianie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane zostało zwolnienie kwoty dodatku solidarnościowego z podatku dochodowego.
💡 Jeśli po 15 marca z powodu #COVID19 straciłeś pracę, możesz otrzymać #dodatek solidarnościowy w wysokości 1⃣4⃣0⃣0⃣ zł.
— ZUS (@zus_pl) June 22, 2020
📢 Wniosek złożysz tylko elektronicznie, przez #PUE #ZUS.#DodatekSolidarnościowy #pomoc
Więcej o nowym świadczeniu tu👇https://t.co/T0A5ejhC10
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy, ZUS obiecuje, że uczyni to w ciągu siedmiu dni.
(kel)
Fot. Anna Gniazdowska