PKP Intercity powróciło z akcją „Strefa Kulturalnego Podróżowania”, wyświetlając w pociągach pasażerom kodeks dobrych manier. Na profilu społecznościowym przewoźnika pojawią się zaś filmiki o właściwych zachowaniach w komunikacji publicznej.
W pierwszym etapie akcji, przeprowadzonej przez PKP IC z Adamem Jarczyńskim, ekspertem savoir - vivre`u, na przełomie czerwca i lipca, wspólnie
z pasażerami stworzono kodeks kulturalnego podróżowania. Od początku tego miesiąca jest on przedstawiany w pociągach.
Kodeks można zobaczyć na monitorach w Pendolino oraz części pociągów kategorii InterCity (składach zespołowych typu Flirt3 i PesaDART). Dodatkowo, będzie wyświetlany na ekranach przy kasach biletowych na 38 dworcach.
Czy wolno słuchać muzyki w przedziale bez słuchawek? Czy zapach kebaba może przeszkadzać współpasażerom? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w 5-odcinkowym cyklu filmików, emitowanych przez najbliższe tygodnie na profilu społecznościowym przewoźnika. W każdym epizodzie ekspert akcji będzie poruszał inne drażliwe zachowanie w podróży transportem publicznym.
- Czy to w pociągu, czy kupując bilet na dworcu, chwila refleksji w czasie czytania kodeksu staje się dobrą okazją do utrwalenia zasad dobrego wychowania. Pamiętajmy, że są one uniwersalne dla wszystkich środków transportu. Obowiązują zarówno w pociągu, jak i w metrze czy w samolocie – mówi Adam Jarczyński, twórca bloga dobremaniery24.pl.
(mag)
Kodeks kulturalnego podróżowania
1. Plecak, torba czy walizka – pomagajmy sobie nawzajem w podnoszeniu bagażu. Dodatkowo starajmy się układać nasze rzeczy w taki sposób, aby również inni mieli miejsce na swoje.
2. Głodny? Przekąska w czasie podróży to nic złego – pod warunkiem, że zapach naszej potrawy nie przeszkadza współpasażerom.
3. Wybierając film czy ulubioną muzykę, która umili nam czas podróży, pamiętajmy o słuchawkach.
4. Komputer czy telefon – wyłączajmy dźwięki, bo mogą przeszkadzać czytającym książkę czy odpoczywającym współpasażerom.
5. Buty lubią towarzystwo naszych stóp, a zachowamy się taktownie nie pozbawiając ich tej przyjemności.
6. O pracy, pogodzie czy wizycie u lekarza – poczekajmy z rozmową telefoniczną do momentu, aż opuścimy pociąg. W nagłych wypadkach wyjdźmy z telefonem na korytarz.
7. Najprzyjemniej podróżuje się w czystości – zadbajmy o nią wspólnie na pokładzie pociągu.
8. Choć wygodnie nam się podróżuje i czujemy się jak w domu, to nie kładźmy nóg na siedzeniu, by nie uprzykrzać podróży nikomu.