Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szczecin odświeża koncepcję miast partnerskich

Data publikacji: 15 sierpnia 2018 r. 13:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:18
Szczecin odświeża koncepcję miast partnerskich
 

Władze Szczecina pracują nad odświeżeniem koncepcji współpracy z tzw. miastami partnerskimi. A Szczecin nawiązał już stosunki z 15 takimi ośrodkami. Zmiany zasad współdziałania powodują, że na razie nie może zostać zrealizowany pomysł jednego z radnych.

Chodzi o radnego miejskiego Michała Wilkockiego (Bezpartyjni), który we wrześniu ubiegłego roku zaproponował, aby w Szczecinie ustawić tzw. drogowskaz do miast partnerskich, np. w pobliżu Urzędu Miejskiego, alei Kwiatowej, placu Grunwaldzkiego lub innego, atrakcyjnego turystycznie, miejsca. Miasto zapewniało wtedy, że „sprawa została przekazana do analizy pod względem formy, lokalizacji oraz planu finansowego na 2018 rok”. Teraz Wilkocki wrócił do tego pomysłu i sprawdza, co z drogowskazem. Okazuje się, że stał się on przyczynkiem do zmian koncepcji współdziałania Szczecina z miastami partnerskimi.

– Biuro Prezydenta Miasta jest obecnie na etapie weryfikacji zasad współpracy z miastami partnerskimi. Szczecin ma 15 miast partnerskich, z którymi zawarte zostały porozumienia o współpracy lub listy intencyjne określające kierunki kooperacji. Niestety, nie ze wszystkimi miastami współpraca odbywa się na bieżąco, co spowodowane jest m.in. zmieniającymi się priorytetami polityki rozwoju miasta. Obecnie prowadzona analiza partnerstw ma doprowadzić do przedłożenia odświeżonej koncepcji współpracy. Zakładamy, że jej wdrożenie będzie możliwe od 2019 roku. Jednocześnie zgłosiliśmy do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, czyli operatora Systemu Informacji Miejskiej, wniosek o zaplanowanie i zaprojektowanie „kierunkowskazu” oraz uwzględnienie go w elementach do wdrożenia Systemu Informacji Miejskiej w 2019 roku – stwierdził Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent miasta.

Szczecin do tej pory nawiązał stosunki partnerskie z 15 miastami – Bari we Włoszech, niemieckimi: Berlinem, Bremerhaven, Greifswaldem, Rostockiem i Lubeką, chińskimi Daljan i Jinan, duńskim Esbjerg, szwedzkim Malmoe, Kingston upon Hull z Wielkiej Brytanii, rosyjskim Murmańskiem, litewską Kłajpedą, ukraińskim Dnieprem oraz St. Louis z USA.

(dar)

Na zdjęciu: Kiedyś o partnerskich miastach przypominały ich herby.

Fot. Dariusz R. Janowski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

może prezio wie?
2018-08-16 01:07:05
gdzie podziały się te betonowe herby miast ???
@miki
2018-08-15 19:01:30
Nic z tego! Mieszkańcy Szczecina nie szukają żadnego partnerstwa z miastami kraju, który od lat oczernia Polskę historycznie, próbuje umniejszyć cierpienie i poświęcenie Polaków w II Wojnie Światowej, a także po niej z rąk synów narodu zamieszkującego to państwo. Szczecinianie nie szukają partnerstwa z państwem zgłaszającym pod naszym adresem jakieś absurdalne uroszczenia i z państwem, w którym snajperzy strzelają do nieuzbrojonych demonstrantów, a wojsko zasypuje ludziom studnie z wodą. Radny Stankiewicz udowodnił, że ma w głowie groch z kapustą, a nie polską rację stanu, dlatego na jesieni nie będzie już radnym. Zróbmy mu wśród wyborców, naszych znajomych, w mediach społecznościowych odpowiednią "promocję"!
miki
2018-08-15 16:22:19
Radny Stankiewicz z PiS-u chce nas ożenić z jakimś żydowskim miastem!!! Dla zdobycia rozgłosu ten cienias zrobi wszystko!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA