ORLEN Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenia dla uczniów zainteresowanych pracą na morskich farmach wiatrowych. W tej branży zapotrzebowanie na nowe kadry jest ogromne - i w regionie, i na świecie. Szczecin mocno stawia na energetykę wiatrową.
Umowę podpisano w środę w hali szkoły. Zakłada ona, że ORLEN Neptun zorganizuje dla uczniów wyjazdy studyjne, spotkania ze ekspertami z branży offshore wind oraz praktyki i warsztaty. Przed powstaniem umowy łącznikiem i koordynatorem pomiędzy gminą, szkołą, a spółką była Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
- Uczniowie mają możliwość wyboru. Fajnie, zobaczyłem, sprawdziłem, mogę tam iść do pracy - generalnie o to chodzi - tłumaczył dyrektor ZS nr 4 Paweł Masłowski. - Na początek w praktykach będzie brało udział 30-40 uczniów. Firma będzie musiała się określić, w jakie kierunki chciałaby zainwestować: czy to elektryk, czy to magazynier logistyk, czy też zawody energetyczne. To kwestia domówienia się. Myślę, że chętnych będzie więcej, niż firma będzie w stanie przerobić. Już absolwent szkoły średniej może pracować w offshore, wystarczy krótkie przeszkolenie. Pełnoprawnym pracownikiem staje się po miesiącu, dwóch miesiącach szkolenia.
Prezes zarządu ORLEN Neptun ocenił, że „Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru”.
- W tym mieście czołowi producenci komponentów morskich farm wiatrowych otwierają swoje fabryki, a Politechnika Morska specjalizuje się w kształceniu przyszłych inżynierów branży offshore wind. Dlatego wybór Szczecina jako miejsca, w których chcielibyśmy przygotowywać młodych ludzi do pracy na naszym terminalu instalacyjnym, był czymś naturalnym – dodawał prezes.
W ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 4 im. Armii Krajowej zorganizowane zostaną cotygodniowe wykłady. Podczas nich poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo-morskim.
- W samym Szczecinie takiego czystego rynku pracy offshore to 20 tys. dodatkowych ludzi plus 20 tys. w tak zwanym otoczeniu - opowiadał zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera. - Pamiętajmy o przekształceniu energetycznym. Czyli oprócz produkcji wiatraków czy morza, są rzeczy związane z energetyką: kwestie przesyłu, dystrybucji, magazynowania energii. Proces ściągania inwestorów do Szczecina zaczyna się zazębiać i tworzyć środowisko biznesowe. W porcie Szczecin-Świnoujście powstaje port instalacyjny. To podstawa wszystkiego, okno na świat offshore'owy. Stamtąd będzie można obsługiwać pierwszą farmę wiatrową. Do tego dostarczane będą turbiny. Firma Vestas buduje u nas aż dwie fabryki. Sam Vestas podkreślał, że to się nie zdarza, żeby budować dwie fabryki w jednym mieście.©℗
(as)
Realizacja filmu Piotr Sikora