Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szczecińska szkoła wyszkoli kadry dla farm wiatrowych. Transformacja energetyczna zmieni miasto [FILM]

Data publikacji: 31 stycznia 2024 r. 20:38
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2024 r. 11:46
Szczecińska szkoła wyszkoli kadry dla farm wiatrowych. Transformacja energetyczna zmieni miasto
Dyrektor ZS nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie Paweł Masłowski mówił o nowych możliwościach, jakie otwierają się przed uczniami jego placówki. Fot. Piotr Sikora  

ORLEN Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenia dla uczniów zainteresowanych pracą na morskich farmach wiatrowych. W tej branży zapotrzebowanie na nowe kadry jest ogromne - i w regionie, i na świecie. Szczecin mocno stawia na energetykę wiatrową.

Umowę podpisano w środę w hali szkoły. Zakłada ona, że ORLEN Neptun zorganizuje dla uczniów wyjazdy studyjne, spotkania ze ekspertami z branży offshore wind oraz praktyki i warsztaty. Przed powstaniem umowy łącznikiem i koordynatorem pomiędzy gminą, szkołą, a spółką była Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

- Uczniowie mają możliwość wyboru. Fajnie, zobaczyłem, sprawdziłem, mogę tam iść do pracy - generalnie o to chodzi - tłumaczył dyrektor ZS nr 4 Paweł Masłowski. - Na początek w praktykach będzie brało udział 30-40 uczniów. Firma będzie musiała się określić, w jakie kierunki chciałaby zainwestować: czy to elektryk, czy to magazynier logistyk, czy też zawody energetyczne. To kwestia domówienia się. Myślę, że chętnych będzie więcej, niż firma będzie w stanie przerobić. Już absolwent szkoły średniej może pracować w offshore, wystarczy krótkie przeszkolenie. Pełnoprawnym pracownikiem staje się po miesiącu, dwóch miesiącach szkolenia.  

Prezes zarządu ORLEN Neptun ocenił, że „Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru”.

- W tym mieście czołowi producenci komponentów morskich farm wiatrowych otwierają swoje fabryki, a Politechnika Morska specjalizuje się w kształceniu przyszłych inżynierów branży offshore wind. Dlatego wybór Szczecina jako miejsca, w których chcielibyśmy przygotowywać młodych ludzi do pracy na naszym terminalu instalacyjnym, był czymś naturalnym – dodawał prezes.

W ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 4 im. Armii Krajowej zorganizowane zostaną cotygodniowe wykłady. Podczas nich poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo-morskim.

- W samym Szczecinie takiego czystego rynku pracy offshore to 20 tys. dodatkowych ludzi plus 20 tys. w tak zwanym otoczeniu - opowiadał zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera. - Pamiętajmy o przekształceniu energetycznym. Czyli oprócz produkcji wiatraków czy morza, są rzeczy związane z energetyką: kwestie przesyłu, dystrybucji, magazynowania energii. Proces ściągania inwestorów do Szczecina zaczyna się zazębiać i tworzyć środowisko biznesowe. W porcie Szczecin-Świnoujście powstaje port instalacyjny. To podstawa wszystkiego, okno na świat offshore'owy. Stamtąd będzie można obsługiwać pierwszą farmę wiatrową. Do tego dostarczane będą turbiny. Firma Vestas buduje u nas aż dwie fabryki. Sam Vestas podkreślał, że to się nie zdarza, żeby budować dwie fabryki w jednym mieście.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 01.02.2024 r.

(as)

Realizacja filmu Piotr Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ja mogę
2024-02-02 11:19:29
uczyć w tej szkole jak z dupy zrobić wiatrak !
@Myślenie nie boli
2024-02-01 21:10:46
Coś się koledze pozajączkowało... najtańszy prąd jest z węgla, a nie z remontu sieci przesyłowej. O te sieci trzeba oczywiście dbać, ale śpiewka, że przez nie jest drogi prąd, to bajeczka dla głupich lemingów, którzy z kilkoma szybami na dachu chcą zostać energetykami. To Unia Europejska pozbawia Polaków taniej energii, to rząd Tuska utrzymuje tarcze na pół roku (kampanie wyborcze), to Tusk zgodził się, żeby część ETS poszła jako dochód Brukseli. Obudzisz się w ciemności z gołą, zmarzniętą d*pą!
Myślenie nie boli
2024-02-01 18:30:42
Mam nadzieję że wraz ze zmianami zarządów w spółkach energetycznych zmienią się też te durne opisy z tą żarówką i ile to na każdej kWh jest opłata klimatyczna i że "dobry" rząd nas chroni tarczami. Otóż według tej złej Unii te opłaty trafiały do budżetów poszczególnych krajów, tj. polskie opłaty z faktur do polskiego budżetu. I z tych pieniędzy rząd powinien finansować nowe elektrownie, nowe linie przesyłowe, czyli obniżać koszty opłat. Co robił pisowski rząd?. Rozdawał tę kasę na wyborcze plusy
Bałtyk ledwo zipie.
2024-02-01 11:13:39
Przetrzebione resztki ryb. Teraz jeszcze sieczkarnie dla bałtyckiego ptactwa i te potwory Don Kichota w pejzażu.
Helikopter z Misia
2024-02-01 09:30:33
A moze porozmawiamy o dynamicznych cenach pradu, kiedy to co 15 minut w zaleznosci od obciazenia bedzie sie zmieniala Cena. Dla zainteresowanych powiem, ze podczas ostatnich mrozow w Finlandii cena 1 kWh wynosila 2 Euro 39 eurocentow. Serdecznie pozdrowienia dla wlascicieli pomp ciepla i klimatyzacji.
Lucyfer
2024-02-01 07:56:17
Elektrownie atomowe już są beee ?
@ Trzeba mieć
2024-01-31 23:39:50
Kochany, Bałtyk? - kałuża. Będzie szmal, pojedziemy na Bahama. Po powrocie znowu tęczowy odbyt.
Trzeba mieć
2024-01-31 22:59:55
świadomość, że praca w tej branży to jednak obciach. Raz, że rodakom funduje się najdroższy prąd jaki człowiek do tej pory wymyślił czyli funduje się ubóstwo energetyczne milionom rodzin, to jeszcze tymi konstrukcjami i wytwarzanymi przez nie infradźwiękami rujnuje się środowisko i tak już umęczonego Bałtyku. Wstyd!
Noooo! Wreszcie!
2024-01-31 22:25:00
Każdy absolwent będzie miał turbinę wiatrową w spodniach. Brawoooo!
Ratunku!!!!
2024-01-31 21:30:29
Ocean Bredni występuje z brzegów!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA