Prawie 400 plakatów wpłynęło na konkurs „Szczecińskie Strajki 1988”. W tym roku mija 30 lat od tych wydarzeń, we wtorek w Urzędzie Wojewódzkim nagrodzono autorów najlepszych prac.
- Dla mnie ten konkurs był szczególnie ważny, dlatego cieszę się, że tak liczne grono uczniów i nauczycieli ze szkół naszego województwa na niego odpowiedziało - powiedziała zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. - Trzydziesta rocznica strajków szczecińskich zbiegła się z rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Konkurs skierowany był do uczniów z zachodniopomorskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jego celem było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z szczecińskimi strajkami w 1988 r. Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu na ten temat. Organizatorami konkursu byli: zachodniopomorski kurator oświaty, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz prezes Fundacji Polskich Wartości. Wpłynęło 395 prac.
Jury pod przewodnictwem kurator oświaty za najlepszy uznało plakat Natalii Czaboćko ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach i przyznało jej pierwsze miejsce. Praca Natalii przedstawia dwa biało-czerwone statki z powiewającymi flagami, na których znajdują się napisy: strajk i solidarność, zaś w tle widać panoramę Wałów Chrobrego. Zwycięska praca zostanie pokazana podczas wernisażu wystawy pt. „Szczecińska droga do wolności. Strajki 1988 roku”, która odbędzie się 9 maja w holu głównym Sejmu RP w Warszawie. Natalia również otrzymała na nią zaproszenie. Jury nagrodziło jeszcze dwie prace. Drugie miejsce przyznało Magdalenie Skibie ze Szkoły Podstawowej w Trzcińsku Zdroju, której plakat przedstawiał ludzki tłum z postulatami strajkowymi. Trzecie miejsce natomiast zajęli Nikola Ignaszak i Maks Wontka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie. Na ich pracy widnieją portowe "dźwigozaury" z podpisem: "Nasze pokolenie chce pamiętać". Komisja przyznała także pięć wyróżnień.
- Takie wydarzenia, jak Grudzień'70 i Sierpień'80 są znane, natomiast strajk 1988 r. jest mało znany, a uczestniczyło w nim trzy tysiące osób - powiedział Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Cieszy mnie, że jest chęć poznawania przez uczniów swojej regionalnej historii.©℗
Elżbieta KUBERA
Na zdjęciu: laureaci konkursu, od lewej: Natalia Czaboćko, Magdalena Skiba, Nikola Ignaszak i Maks Wontka.
Fot. Ryszard PAKIESER