Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Szkoły po nowemu (akt. 1)

Data publikacji: 28 lutego 2017 r. 16:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:30
Szkoły po nowemu
 

Zwolennikom utworzenia liceum na Pogodnie i samodzielnej podstawówki na osiedlu Majowym, w budynkach - Gimnazjum nr 10 i 7 - nie udało się przeforsować tej koncepcji. Radni w całości przegłosowali uchwałę dotyczącą zmiany sieci szkół w Szczecinie. Do głosowania doszło po ponad sześciu godzinach gorących dyskusji.

(MON)

***
Wcześniejsza informacja

Ciągle radni nie przegłosowali, na wtorkowej sesji Rady Miasta, uchwały o zmianie sieci szkół w Szczecinie, związanej z rządową reformą oświaty. Po kilkugodzinnej dyskusji zdecydowano o przerwie.

Co zmieni owa uchwała? 13 gimnazjów zostanie włączonych do szkół podstawowych, a 2 gimnazja do techników. 5 szkół gimnazjalnych zostanie przekształconych w podstawówki, 2 gimnazja w LO/technikum. Dziewięć gimnazjum stanie się ośmioletnimi podstawówkami, bowiem obecnie funkcjonuje w zespołach z podstawówkami. Sześć gimnazjów z kolei będzie prowadzić działalność do końca sierpnia 2019 roku. 

Zdaniem wiceprezydenta Szczecina, Krzysztofa Soski, uchwała nie jest idealna, nie zaspokaja wszystkich potrzeb, jest w niej sprzeczność interesów różnych grup, ale..

- Trzeba przyjąć wariant najbardziej racjonalny - mówił wiceprezydent na początku sesji RM.

Społeczności Gimnazjów nr - 10 i 7 na posiedzenie sesji walczyły o przeforsowanie utworzenia u nich liceum (G10) i samodzielnej podstawówki w G7 (choć uchwała tego nie przewiduje, bo w pierwszym przypadku jest to włączenie do SP 53, a w drugim - do SP 37). Dyrektorka Gimnazjum nr 7, Ewa Zagubień,  tłumaczyła, że samodzielna podstawówka pozwoli  m.in. na zachowanie tożsamości szkoły. Z kolei nauczyciel Gimnazjum nr 10, Wojciech Kaczor, przedstawił prezentację, z której wynikało, że w roku szkolnym 2023/2024 w SP 53, mieszczącej się w dwóch budynkach, będzie mniej o siedem klas niż obecnie. 

- Z projektu uchwały wynika, że w SP 53 ubędzie od przyszłego roku szkolnego sporo rejonu - mówił nauczyciel. - Owszem, ulic w rejonie jest wpisanych dużo, ale na nich jest mało dzieci. Zamknięcie naszego, najlepszego gimnazjum rejonowego stanie się symbolem tej reformy. Tymczasem przekształcenie w liceum jest bezkosztowe - przekonywał W. Kaczor. - Tu trzeba dodać, że rodzice zainwestowali w szkołę prawie ćwierć miliona złotych w ostatnich pięciu latach.

Za utworzeniem liceum w Gimnazjum nr 10 opowiedzieli również m.in. radni Platformy Obywatelskiej. 
(MON)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

567
2017-03-01 11:01:58
Pewnie i były DOBRE gimnazja, ale w zdecydowanej większości bagienko. Bardzo się cieszę z tej reformy.
gimbus
2017-03-01 10:53:16
Czy dla SP7 zostanie uruchomiony gimbus? Byliśmy wiochą z tramwajami, będziemy wiochą z gimbusem:)
obywatel
2017-03-01 08:44:52
No i bardzo dobrze! SP 53 pęka w szwach a garstce rodziców z gim. 10 ubzdurało się liceum. Nie było tu żadnych sensownych argumentów poza ambicjami nauczycieli i wygodnictwem rodziców gimnazjalistów. Przecież młodzież w wieku licealnym może bez problemu dojechać samodzielnie komunikacją miejską do liceów w centrum. A małe dzieci nie będą się męczyć w jeszcze gorszych warunkach niż obecnie. Co z tego, że ograniczą rejon, skoro przyjmowanych jest mnóstwo dzieci z poza rejonu i to się pewnie nie zmieni...
michał
2017-02-28 20:49:26
Żal, okropny żal dobrych gimnazjów. Radnym z pis DZIĘKUJEMY za zniszczenie 10 i 7. Oto nadchodzi ciemne pokolenie kształcone przez wiele lat w kompletnym chaosie. Idealni wyborcy "dobrej" zmiany
Uczen gim 10
2017-02-28 17:43:31
Dyrektorka GIM 10 jest od dawien dawna jedyna i niepowtarzalna DANUTA GŁOWACKA, a nie jak jest napisane w artykule... Prosze nie przypisywac zaslug Pani Glowackiej innym osobom!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA