Z dawnego zajazdu „Szmaragd” została tylko część starych murów oraz drewniane tralki na balkonie powyżej głównego wejścia. Reszta – w tym dach – są albo wymieniane, albo wyburzane. Robota wre, bo wykonawcy zostało ledwie 13 miesięcy na zakończenie przebudowy niszczejącego zabytku w nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Szmaragdowe – Zdroje”.
Lokalizację ma jak marzenie: pośród najbardziej atrakcyjnych turystycznie i malowniczych terenów prawobrzeżnego Szczecina, czyli Parku Leśnego Zdroje, Puszczy Bukowej i jej wzgórz, a z widokiem na Jezioro Szmaragdowe. Niestety, zabytek (hotel i restauracja) przy ul. Kopalnianej 2 przez ostatnie osiem lat popadał w ruinę. Jako pustostan co pewien czas był nawiedzany i podpalany przez bezdomnych.
Magistrat dwukrotnie przymierzał się do reanimacji zabudowań dawnego Katherinenhof. Jednak zapowiedzi przetargowe zakończyły się fiaskiem. Podobnie jak próby wydzierżawienia budynku głównego wraz z terenem przyległym. Dopiero ubiegłoroczny konkurs ofert, po miesiącach negocjacji z potencjalnym wykonawcą, w tym roku wreszcie przyniósł oczekiwane rozstrzygnięcie. Wprawdzie z budżetu Szczecina na ten cel popłynie o blisko 1,7 miliona złotych więcej niż początkowo zakładali urzędnicy miasta, ale za kwotę 9 423 000 zł do października przyszłego roku „Szmaragd” ma przejść gruntowną przemianę.
To oznacza m.in. wymianę wszystkich instalacji i sieci, stolarki drewnianej okiennej i drzwiowej, a jeszcze – jak się teraz okazało – dachu.
– Ze względu na zły stan techniczny więźby dachowej w najstarszej części budynku planowana jest całkowita wymiana zniszczonych elementów konstrukcyjnych. Na nowszej części budynku istniejącą więźbę dachową wzmocniono i przygotowano dach do pokrycia dachówką ceramiczną – informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta (CIM). – Wykonawca zakończył prace rozbiórkowe i wyburzeniowe wewnątrz budynku głównego, izolację przeciwwilgociową ścian oraz piwnic.
Dawny zajazd jest teraz w stanie surowym otwartym: nie ma okien, drzwi, nawet dachu. Za to robotnicy tynkują piwnice i rozprowadzają nową instalację elektryczną.
– Pierwsze efekty przebudowy widoczne są również w otoczeniu budynku, gdzie wylano fundamenty pod wiatę Zielonej Szkoły oraz pergolę – zwraca uwagę CIM.
Nowe centrum „Szmaragdowe – Zdroje” ma mieć sale multimedialne i konferencyjne, a także pokoje noclegowe dla – w sumie – ok. 40 osób (pokoje 2-, 4- i 6-osobowe z łazienkami – na I piętrze, a także jeden pokój z łazienką – na parterze).
„Całoroczne schronisko będzie miało również kuchnię samoobsługową z miejscami do spożywania posiłków, świetlicę z jadalnią, pomieszczenie do suszenia odzieży, administracyjne oraz magazyn gospodarczy. Na parterze w części przyległej do wielofunkcyjnych sal ekspozycyjnych z tarasem znajdą się pomieszczenia małej gastronomii z możliwością bezpośredniego wydawania gotowych posiłków i napojów” – jak założono w projekcie inwestycji.
– W dawnym „Szmaragdzie” swoją bazę będzie mieć również służba leśna – dodaje Paulina Łątka z CIM, ale nie wyjaśnia, czy będzie to coś więcej niż tylko mieszkanie służbowe dla obecnego kierownika wydziału Lasów Miejskich ZUK, który od lat zajmuje część znajdującego się opodal Szczecińskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Kopalnianej 12. ©℗
Arleta NALEWAJKO
Na zdjęciu: Trwa przebudowa dawnego zajazdu przy ul. Kopalnianej w nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej - Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Szmaragdowe - Zdroje”.
Fot. Mirosław WINCONEK