Zabezpieczenie warte śmiechu. Tak wypada podsumować efekt grodzenia terenu z nieużytkowanymi, rozpadającymi się dawnymi elewatorami nad jeziorem przy ul. Portowej w Dąbiu. Betonowe płyty na wysokość ledwie 1,20 m nie są jakąkolwiek przeszkodą w pokonaniu tej „okazałej" bariery. Podobnie jak wymalowane na tych płytach czerwoną farbą napisy „TEREN PRYWATNY. WSTĘP WZBRONIONY". Zresztą odcinek płyt, którymi zagrodzono wjazd przez dawną, ale już nieistniejącą, bramę (pozostały po niej tylko betonowe filary) już został zburzony. Na teren można się też dostać bez problemu od strony żużlówki, która prowadzi do sąsiadującej z gruntami Tian Yu bazy szkoleniowej Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Morza.
Nie dalej, jak tydzień temu informowaliśmy, że z miesięcznym opóźnieniem, ale jednak spółka Tian Yu, która jest właścicielem parcel nad brzegami jeziora przy ul. Portowej, zastosowała się wreszcie do nakazu zabezpieczenia wejścia do starych elewatorów znajdujących się na jej terenie nad Dąbiem z dojazdem do nich od ul. Portowej. To, co się pojawiło w żaden sposób nie jest solidnym zabezpieczeniem. Stwarza tylko pozory, że takowym właśnie ma być.
Teren, na którym zlokalizowane są przedwojenne elewatory, od lat nie był zabezpieczony. W maju w sprawie zamknięcia wejścia na teren należący do chińskiej spółki Tian Yu interpelował nawet radny Wojciech Dorżynkiewicz. Wcześniej problem sygnalizowała zresztą Rada Osiedla Dąbie. Pod koniec maja właściciel nieruchomości złożył w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oświadczenie o zamiarze wykonania zabezpieczenia. Deklarował, że powstanie ono najpóźniej do połowy czerwca br., ale przy ul. Portowej nic się nie działo.
Nieruchomość wraz z budynkami dawnym elewatorów zbożowych oraz pozostałymi budynkami pomocniczymi, jest od 2006 r w wieczystym użytkowaniu spółki Tian Yu. Przypomnijmy, że w dniu 11.01.2016 r. Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej, na jej wniosek, wydał pozwolenie na rozbiórkę obu elewatorów znajdujących się przy ul.Portowej 14a, a wcześniej przyjął zgłoszenie zamiaru rozbiórki budynku magazynowego. Roboty objęte zgłoszeniem inwestor może rozpocząć w terminie 2 lat od przyjęcia zgłoszenia, roboty objęte pozwoleniem winien rozpocząć przed upływem 3 lat od daty ostateczności decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę (pod rygorem jej wygaśnięcia). ©℗
Mirosław WINCONEK
Fot. Mirosław WINCONEK