Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Transport kolejnego zbiornika. Utrudnienia w Policach

Data publikacji: 12 lutego 2021 r. 17:07
Ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2021 r. 13:25
Transport kolejnego zbiornika. Utrudnienia w Policach
Ciężarowiec „Aura” z kolejnym zbiornikiem na propylen 11 lutego dotarł do Polic. Na zdjęciu – statek wpływa do portu Świnoujście. Fot. Daniel Lenik/UMS  

Spółka Grupa Azoty Polyolefins zapowiada kolejne transporty wielkogabarytowe na plac budowy Polimerów Police. W związku z tym w godzinach nocnych spodziewane są utrudnienia w ruchu.

Transport będzie prowadzony w nocy z 12 na 13 oraz z 14 na 15 lutego, od godz. 23 do 2, od ul. Jasienickiej (na wysokości oczyszczalni ścieków Police) do ulicy Piotra i Pawła i dalej tą ulicą na plac budowy.

– W czasie przejazdu urządzeń drogami publicznymi mogą nastąpić czasowe utrudnienia, w tym również wyłączenie drogi z użytkowania – informuje Piotr Lachowicz, kierownik Biura CSR Grupy Azoty Polyolefins. – Mając na uwadze warunki pogodowe i specyfikę przedsięwzięcia, podane godziny mogą ulec zmianie.

Transportowany będzie między innymi kolejny zbiornik na propylen. Przypomnijmy, że pierwszy dopłynął do Polic z Gdyni w styczniu statkiem „Aura”. Ta sama jednostka dotarła z następnym zbiornikiem w czwartek (11 lutego). Budowane są w gdyńskiej stoczni Crist na zlecenie ZKS Ferrum. Łącznie będzie pięć takich zbiorników.

Na plac budowy przewieziono już reaktor instalacji do produkcji polipropylenu oraz dwa transformatory 110 kV niezbędne do funkcjonowania przyszłego systemu elektroenergetycznego Polimerów Police. Do portu morskiego w Policach dopłynął też tzw. product purge bin i kolejny reaktor. Trwają również przygotowania do przyjęcia największego aparatu. To tzw. splitter propan-propylen. Wiezie go z Chin (razem z innymi elementami) statek ciężarowiec „Jumbo Jubilee”, który spodziewany jest w Polsce 14 lutego. Transport kolumny na plac budowy będzie unikalnym zadaniem logistycznym.

Polimery Police to jedna z największych w historii polskiego przemysłu chemicznego inwestycji, która jest realizowana przez Grupę Azoty Polyolefins, spółkę celową należącą do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W zakres przedsięwzięcia wchodzą: instalacja do odwodornienia propanu, instalacja do produkcji polipropylenu, zaplecze i infrastruktura logistyczna oraz terminal przeładunkowo-magazynowy (morski terminal gazowy). Generalnym wykonawcą jest koreańska firma Hyundai Engineering. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 r. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ok. 7 mld zł.

Budowa weszła w kluczową fazę, a zaawansowanie prac przekracza 40 procent. 

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@obserwator
2021-02-14 13:18:10
Masz złe informacje. Inne firmy obsługują ten transport.
obserwator
2021-02-12 20:13:20
Obsluga logistyczna i transportowa ATS INERNATIONALE SPEDITION ze Szczecina.To jest największa firma spedycjna w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA