Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Trzy wyróżnienia dla jednego kurortu. Świnoujście z rekordem Błękitnych Flag

Data publikacji: 10 czerwca 2020 r. 13:14
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2020 r. 17:23
Trzy wyróżnienia dla jednego kurortu. Świnoujście z rekordem Błękitnych Flag
 

Obie świnoujskiej plaże otrzymały międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga. Jako jedyne w Polsce po raz 15. z rzędu Kąpielisko Świnoujście Centrum-Uznam, a po raz pierwszy Kąpielisko Warszów. Po raz 12. te prestiżowe wyróżnienie przyznano również świnoujskiej marinie Basen Północny. To potrójny sukces Świnoujścia. Nie ma drugiego takiego kurortu, gdzie Błękitna Flaga będzie w tym sezonie powiewała aż w trzech miejscach.

Świnoujście ma kilometry pięknych, szerokich i piaszczystych plaż oraz wyjątkowo ciepłą, jak na Bałtyk, wodę w morzu. W lecie jej temperatura dochodzi nawet do 25 stopni Celsjusza. Ale to za mało, aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie. Błękitna Flaga powiewająca na kąpielisku czy marinie to bowiem dla wypoczywających sygnał, że miejsce jest nie tylko piękne, ale również bezpieczne i przyjazne.

- Co roku staramy się podnosić standard naszych kąpielisk - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia - Inwestujemy w infrastrukturę, coraz lepszy, nowocześniejszy sprzęt dla ratowników. Wprowadzamy udogodnienia pozwalające na korzystanie z uroków naszych plaż także osobom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem, czy matkom z wózkami. Chcemy, aby nasze kąpieliska były dostępne dla wszystkich, a wypoczywający na nich czuli się dobrze i bezpiecznie.

- Przyznanie Błękitnej Flagi to także zasługa ludzi, którzy codziennie na tej plaży pracują; od ratowników po służby sprzątające - dodaje Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia.

W tym roku Międzynarodowego Jury Błękitnej Flagi w Kopenhadze oceniało aż 4500 plaż, przystani i łodzi turystycznych ubiegających się o Błękitną Flagę na sezon 2020. W Polsce została przyznana 25 kąpieliskom oraz 7 marinom.

Błękitna Flaga to międzynarodowe wyróżnienie przyznawane kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Przyznaje je na jeden sezon Międzynarodowe Jury z siedzibą w Kopenhadze. Aby móc ubiegać się o Błękitną Flagę na kolejne sezony, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

Oceniane są: jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu, komunikacja, bezpieczeństwo, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz działania dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Tekst i fot. BaT

Sonda

Gdzie w tym roku wybierasz się na wakacje?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA