Listy w obronie osób prześladowanych na całym świecie, piszą przez cały bieżący tydzień uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Młodzież przyłączyła się do corocznego Wielkiego Maratonu Pisania Listów, zorganizowanego przez Amnesty International na rzecz obrońców praw człowieka.
- Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję dotyczącą walki o prawa człowieka. W ubiegłym roku w tym celu posadziliśmy drzewko w szkolnym ogrodzie. Nasi uczniowie mają też specjalne zajęcia na temat zagadnień wolności i godności człowieka - powiedziała nauczycielka IV LO Magdalena Łysakowska, koordynatorka szkolnego maratonu.
Akcja trwa od 1 do 10 grudnia, przyłączyć się do niej może każdy na www.maraton.amnesty.org.pl. Maraton mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Listy lub tweety można wysyłać w sprawie obrońców praw z 10 państw świata, którzy walcząc o innych, sami znależli się w trudnej stytuacji i potrzebują wsparcia. Jednym z nich jest Mahadine, obrońca praw człowieka z Czadu. Grozi mu kara dożywocia za umieszczenie na facebooku filmu, w którym oskarżał rząd o korupcję. Mahadine jest ojcem siedmiorga dzieci. W tej chwili jest więzieniu, gdzie nabawił się zapalenia płuc i jego życie jest zagrożone.
- Wybraliśmy władze pięciu państw, do których piszemy listy z prośbą o uwolnienie i ochronę osób znajdujących się w niebezpieczeństwie - podkreślają uczniowie IV LO. - Wszystkie listy zostaną wysłane do adresatów, czyli przywódców tych krajów.
W IV LO na korytarzu przygotowane są kartki, wzory pism i długopisy. Młodzież pisze listy w języku angielskim i polskim. W holu szkoły jest także wystawa przedstawiająca sylwetki więźniów sumienia. Oprócz listów w sprawie uwolnienia Mahadine, napisali już listy na rzecz Milpach, ruchu niepodległości rdzennej ludności z Hondurasu, którego członkowie ryzykują życiem w obronie swojej ziemi. Kolejnymi obrońcami praw człowieka są Farel i Issa, pokojowi przeciwnicy izraelskiej dominacji na okupowanych terenach Palestyny. Jest też Shackelia Jackson, obrończyli praw człowieka z Jamajki, której brata nieprawnie zastrzeli policjanci. Domaga się ona zachowania jego godnego imienia i własnej ochrony. Kolejni bohaterowie to Taner i 10 ze Stambułu. Są to tureccy obrońcy praw człowieka. Taner jest wciąż uwięziony za ujawnienie łamania praw człowieka w Turcji, jego sprzymierzeńców też uwięziono, lecz już wypuszczono, jednak ich wolność jest wciąż zagrożona.
Maraton powstał w 2001 r. w Polsce i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku Polacy napisali ponad 356 tysięcy takich listów. ©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Dariusz GORAJSKI
Na zdjęciu: Licealiści z Czwórki piszą w sprawie uwięzionych i zagrożonych obrońców praw człowieka