Uniwersytet Szczeciński rozpoczął nabór i zaproponował cztery nowe kierunki na studiach pierwszego stopnia: pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną z rozszerzoną edukacją artystyczną, informatykę w biznesie, gospodarkę regionów nadmorskich oraz zarządzenie eventami sportowymi i turystycznymi. Do tego dochodzą dwa nowe kierunki na studiach drugiego stopnia: logistyka - studia inżynierskie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług oraz ochrona środowiska przyrodniczego - studia inżynierskie na Wydziale Biologii.
- US również istniejące kierunki wzbogacił o nowe możliwości, o nową ofertę zajęć - powiedział prof. Jacek Styszyński, prorektor ds. kształcenia. - To możliwe dzięki projektowi "Uniwersytet 2.0. - Strefa Kariery", na który otrzymaliśmy ok. 15 milionów. Ten projekt pozwolił nam także uatrakcyjnić ofertę nowych kierunków o dodatkowe elementy. Te nowe kierunki są międzywydziałowe. Na studiach trzeciego stopnia pojawia się propozycja międzynarodowych studiów doktoranckich przygotowana przez Wydział Matematyczno-Fizyczny i dotyczy studiów w dyscyplinie matematyka i fizyka. Bardzo ciekawa propozycja. W ramach tych studiów przewidziana jest wymiana pracowników naukowych. Studia mają być prowadzone przez nasz wydział, ale również przez instytucje naukowe z Berlina, Drezna, Sztokholmu, Oslo.
Prof. Małgorzata Porada - Rochoń z Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług przekonywała, że utworzenie kierunku gospodarka regionów nadmorskich wynikało z "wsłuchania się w trendy rynkowe i oczekiwania rynku pracy". Jako studia interdyscyplinarne będą one realizowane przez cztery wydziały - WZiEU a także Wydział Prawa i Administracji, Wydział Humanistyczny i Wydział Biologii.
- W ramach tego kierunku mamy do zaoferowania cztery specjalności - dodawała uczona. - Są to: transport i energetyka morska, środowiskowe uwarunkowania procesu inwestycyjnego i zarządzania środowiskiem wodnym, bezpieczeństwo społeczności lokalnych i regionalnych oraz prawo, administracja i finanse gospodarki regionów nadmorskich. Mamy nadzieję, że absolwent znajdzie pracę w podmiotach gospodarczych związanych z gospodarką morską.
Prof. Maciej Witek z Instytutu Filozofii opowiadał o interdyscyplinarnych studiach zaawansowanych - czyli projekcie, który ma umożliwić studentom studiującym równolegle dwa kierunki na drugim stopniu realizację indywidualnego projektu badawczego.
- To działanie, do którego będziemy zapraszać absolwentów studiów pierwszego stopnia - mówił. - Rocznie chcemy przyjmować 20 studentów. To studia zaawansowane, ponieważ podstawową formą kształcenia będzie zaangażowanie studenta w projekt badawczy. Będą to studia interdyscyplinarne, ponieważ ten projekt będzie wymagał połączenia perspektyw, wiedzy, metod dwóch dyscyplin. Stąd też każdy uczestnik będzie miał dwóch tutorów. Przygotowaliśmy listę rekomendowanych tutorów, na której znaleźli się ci pracownicy naszej uczelni, którzy mają doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi, projektami finansowanymi ze źródeł zewnętrznych.
Na maturzystów chcących studiować na US czekają 82 kierunki. Na studiach stacjonarnych jest ponad siedem i pół tysiąca miejsc, najwięcej na studiach pierwszego stopnia.©℗
(as)
Fot. Ryszard PAKIESER