Pisaliśmy już, że szczecińscy radni pod koniec stycznia br. przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy „plac Gryfitów” części działki na Łasztowni, usytuowanej pomiędzy budynkami „Starej Rzeźni”, dawnego cielętnika i chłodni należącej do Centrum Logistycznego Gryf. Zarząd tej firmy oraz spółki Gryf Nieruchomości zapraszają na uroczystość związaną z nadaniem nazwy placowi. Odbędzie się ona w piątek (2 października) o godz. 14.
Gryfici to historyczna nazwa dynastii książąt panujących na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku, ale tak nazywano również pracowników Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” w Szczecinie, które powstało w 1957 r. W szczytowym okresie swojej działalności zatrudniało kilka tysięcy osób, a firma była obecna praktycznie na całym świecie. Miało flotę liczącą sto kilkadziesiąt jednostek. „Gryf” poławiał, magazynował w chłodniach i przetwarzał ogromne ilości ryb. Jego technolodzy byli twórcami m.in. słynnego „Paprykarza Szczecińskiego” czy „Śledzia Korzennego”. Następczyniami przedsiębiorstwa i kontynuatorkami jego tradycji są dziś spółki: Centrum Logistyczne Gryf oraz Gryf Nieruchomości.
Przypomnijmy, że obecni i dawni pracownicy firmy już w czerwcu 2018 r. nieformalnie nazwali wspomniane miejsce na Łasztowni placem Gryfitów, by rozpocząć utrwalanie pamięci o „Gryfie”. Teraz nazwa nabrała już mocy urzędowej.
Organizatorzy piątkowej uroczystości szczególnie liczą na obecność osób związanych zawodowo z przedsiębiorstwem.
– Przy tej okazji nastąpi również odsłonięcie pomnika kultowej konserwy, przedmiotu twórczości technologów „Gryfa”, czyli „Paprykarza Szczecińskiego” – zapowiadają.
(ek)
Fot. Elżbieta Kubowska