Nieruchomości przy ul. Kolumba w Szczecinie oraz Wyspa Jaskółcza już w przyszłym roku mają zostać udostępnione artystom z całego świata. Taki plan na rewitalizację tzw. szczecińskiej Wenecji ma m.in. Baltic Contemporary, spółka zarządzająca Trafostacją Sztuki.
FABRYKA Sztuki i Wyspa Artystów z basenem na Odrze zaprojektowanym przez Suzanne Lorenz, autorkę berlińskiego Badeschiff nad Szprewą - z takich elementów ma się składać Kwartał Kultury przy ul. Kolumba. Przedstawiciele Baltic Contemporary prowadzą „daleko posunięte" rozmowy z miastem oraz prywatnymi inwestorami na temat zagospodarowania i rewitalizacji tych lokalizacji. W dawnych budynkach fabryki Lefevera przy ul. Kolumba 81/83 ma się znaleźć zaplecze złożone z małych firm usługowych wspomagających artystów, ale jako pierwsza przygotowana zostanie tzw. Wyspa Artystów na Wyspie Jaskółczej. To tutaj, w dawnej siedzibie szkoły, planowane jest stworzenie pracowni, sal wystawienniczych, restauracji, kawiarni, klubu oraz basenu na barce.
- Chcemy, aby ta część Szczecina była rewitalizowana przez sztukę. Nie chodzi o wielkie inwestycje, a stworzenie pracowni pod wynajem dla artystów oraz oferty społecznej dla mieszkańców - mówi Mikołaj Sekutowicz, prezes Baltic Contemporary.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 kwietnia 2016 r.
(szymw)
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI