Od godz. 14 na szczecińskiej Łasztowni trwa 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo niskiej temperatury i chłodnego wiatru do miejsca, w którym odbywają się główne wydarzenia imprezy - nadciągają coraz większe tłumy uśmiechniętych szczecinian z przyklejonymi na kurtkach serduszkami.
- Przyszłam tutaj, ponieważ WOŚP jest to fantastyczna akcja - mówi Jadwiga Kilian. - Uczestniczę w niej od wielu lat. Cieszę się, że mogę mieć jakiś wkład w pomoc dla naszych kochanych dzieci. Jest to piękna i szlachetna inicjatywa dobrych ludzi. Panu Owsiakowi należą się wielkie podziękowania za ogrom pracy na rzecz potrzebujących.
Natomiast od rana m.in. na ulicach Szczecina pracuje dziesięć sztabów wolontariuszy zaangażowanych w zbiórkę.
- Od dziesięciu lat udzielam się charytatywnie w Orkiestrze - mówi Marta Kamińska, wolontariuszka WOŚP. - Ludzie bardzo chętnie wrzucają do naszych puszek pieniążki. Moja praktycznie jest już pełna. Mam nadzieję, że szczecinianie do samego końca imprezy będą tak hojni.
W miasteczku lotniczym stoi samolot "Wilga", na którym pojawiło się już sporo przyklejonych wośpowych serduszek. Atrakcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Rozpalone zostało ognisko, przy którym ogrzewają się i pieką kiełbaski uczestnicy wydarzenia.
Nie brakuje też atrakcji sportowych. Także w Szczecinie odbył się bieg „Policz się z cukrzycą". Bito także rekord w jeździe na rowerach spinningowych. W strefie sportowej obywają się rownież spotkania ze znanymi sportowcami.
W miasteczku ratowniczo-medycznym odbywają się prezentacje, pokazy, porady medyczne i instruktaże pierwszej pomocy. Można obejrzeć z bliska pojazdy i sprzęt służb mundurowych: Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, OSP Szczecin-Śmierdnica, WOPR Szczecin, jest Pomorskie Towarzystwo Ratownicze, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W Sali Iluzjon Starej Rzeźni występują szczecińskie zespoły, a w przerwach między koncertami są prowadzone licytacje fantów i przedmiotów przekazanych na WOŚP - m. in. spływ kajakiem z Aleksandrem Dobą, podstawowy kurs spadochronowy, loty widokowe samolotem, rejs po Bałtyku i trzy suknie ślubne.
Tradycyjne Światełko do nieba z fajerwerkami - jak zawsze - o godz. 20.
Organizatorem wydarzenia są: gmina Szczecin i Szczecińska Agencja Artystyczna. Partnerami - Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Szczecińskie Centrum Treningu Personalnego.
(KK)
Fot. Grzegorz Siwa, Marta Teszner