Na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Szczecinie najprawdopodobniej 26 marca odbędzie się pierwszy pochówek w Grobie Zbiorowym Dzieci Utraconych. Samo miejsce jest już gotowe, jego przygotowanie kosztowało 100 tys. zł. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest fundacja Donum Vitae, realizatorem – gmina.
Fundacja Donum Vitae, która m.in. pomaga rodzicom po stracie dziecka przed jego narodzeniem, jakiś czas temu wystąpiła z tą koncepcją do szczecińskiego magistratu. Zaproponowała, by – wzorem innych miast – stworzyć wspólną mogiłę, miejsce pamięci, refleksji, zadumy i przestrzeń do przeżycia żałoby dla rodziców, którzy stracili dziecko przed jego narodzeniem, a z różnych przyczyn nie zdecydowali się na pochówek. Uzyskawszy aprobatę, fundacja ogłosiła konkurs plastyczny na koncepcję rzeźby wieńczącej grobowiec. Miała ona wyrażać cierpienie i nadzieję. Wybrany jednogłośnie projekt autorstwa Miłosza Janczewskiego przekazano miastu.
Grobowiec powstał w październiku 2017 roku za pieniądze z budżetu gminy. Wykonanie powierzono firmie Czesława Rosiaka ze Szczecina. Pomnik powstał z marmuru bianco carrara.
Dwa razy do roku – w marcu (w Narodowy Dzień Swiętości Życia) i październiku (w Dzień Dziecka Utraconego) – będą tu sprawowane, z ceremoniałem religijnym, pochówki dzieci zmarłych przed narodzeniem, niezależnie od etapu ich rozwoju, których ciał rodzice nie odebrali ze szpitali. Zwłoki dzieci będą kremowane i chowane w jednej wspólnej urnie. Pierwszy pogrzeb już niebawem – 26 marca. Ceremonię odprawi prawdopodobnie arcybiskup.
Za sprawowanie pogrzebów odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
– Podpisaliśmy w tej sprawie porozumienie z trzema szpitalami prowadzącymi oddziały ginekologiczno-położnicze: na Pomorzanach, w Policach oraz w Zdrojach – mówi Maciej Homis, rzecznik MOPR. – Jest już także stosowne zarządzenie prezydenta miasta. W przyszłym tygodniu mamy spotkanie z Fundacją Donum Vitae na temat szczegółów pierwszego planowanego pochówku.
Anna Gniazdowska