Młodzi szczecinianie wzięli w czwartek udział w wydarzeniu Realnie Pomaturalnie, które odbyło się w Technoparku Pomerania. Dzięki imprezie mogli się dowiedzieć, jak znaleźć swoją drogę i motywację, jakie studia wybrać oraz jak poradzić sobie na rynku pracy.
To pierwsza edycja Realnie Pomaturalnie. Dedykowane zostało uczniom szkół średnich, którzy stoją przed wyborem tego, co chcą w życiu robić.
- Nasze miasto zdecydowanie jest miejscem pełnym możliwości - zachęcał Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - Rozmawiam z wieloma ludzi, którzy tu przyjechali i się rozwijają. Niestety często o Szczecinie myślimy jako o mieście położonym na peryferiach, w nieatrakcyjnym miejscu.
Spotkanie rozpoczął wykład inspiracyjny znanego youtubera Łukasza Jakóbiaka. Popularność zdobył przez wywieszenie gigantycznego CV przed firmą, w której chciał pracować. Otrzymał nominację do nagrody Wiktora w kategorii Odkrycie Telewizyjne Roku 2012, a w 2014 znalazł się w rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Brief.
- Nie ma znaczenia, gdzie żyjecie. Znaczenie ma to, jak podchodzicie do tego miasta. Uważam, że jesteśmy niesamowitymi postaciami, które mogą zrobić bardzo dużo - mówił Jakóbiak. - Mamy ogromny potencjał, którego czasami nie widzimy lub po prostu nie wykorzystujemy.
W ramach wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny pn. ABC Sukcesu. Udział w nim wzięli podróżnik Aleksander Dobra, raper Michał Sobolewski Sobota, pionierka i twórczyni techniki rekonstrukcji brodawki piersiowej Sylwia Dobrowolska, artysta tatuażu europejskiego formatu ANABI oraz polska lekkoatletka Monika Pyrek.
W trakcie wydarzenia prezentowały się także szczecińskie firmy z sektora morskiego, Shared Services Center, IT, Business Process Outsourcing. Swoje stanowiska miały też CSL Internationale Spedition, DGS Poland, home.pl, Konsberg Maritime Poland, 3Shape. Nie zabrakło również instytucji, które wspierają przedsiębiorstwa - Technopark Pomerania, Klaster IT. Natomiast szczecińskie uczelnie - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Bankowa, Akademia Morska - przedstawiły kierunki nauczania.
Uczestnicy mieli okazje wziąć udział w warsztatach komunikacji, sztuki prezentacji, tworzenia CV oraz w przykładowych rozmowach kwalifikacyjnych, które prowadzone były w trzech językach: polskim, angielskim, niemieckim. Uczniowie mogli również zadawać pytania ekspertom z agencji zatrudnienia - LSJ HR Group, Idea HR, KS Service i Master HR.
Organizatorem wydarzenia była Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej przy współudziale partnerów. ©℗
(KaNa)
Na zdjęciu: Łukasz Jakóbiak zachęcał młodzież do wzięcia spraw w swoje ręce.
Fot. Dariusz Gorajski