Czy historyczna, dawna kaplica zakonów templariuszy i joannitów w Chwarszczanach zostanie Pomnikiem Historii? O nadanie XIII-wiecznemu zabytkowi takiego tytułu zabiegają marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie.
Obiekt od wielu lat przechodzi renowację dzięki funduszom z Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku kwota dotacji wyniesie 40 tys. zł. Uzyskana kwota umożliwi wykonanie prac zabezpieczających przy zabytkowym kościele pw. św. Stanisława Kostki. Już wcześniej przeprowadzono roboty w obrębie dachu, wnętrza i malowideł. Kościół templariuszy ma odzyskać dawny blask, w związku z czym marszałek Olgierd Geblewicz wystąpił z inicjatywą wpisania obiektu na listę Pomników Historii.
Do Pomników Historii na Pomorzu Zachodnim należą obecnie: Zespół Katedralny w Kamieniu Pomorskim, Zespół Pocysterski w Kołbaczu i Kolegiata oraz mury obronne w Stargardzie. Wpisanie na listę kaplicy w Chwarszczanach wymaga zaopiniowania wniosku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Następnie wniosek zostaje wysłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ostateczna decyzje wydaje Prezydent RP.
Chwarszczany są najbardziej znaną siedzibą zakonu templariuszy na terenie Polski. Często określa się ją też jako „stolicę polskich templariuszy”. Obiekt wybudowany został przed 1280 rokiem. To obecnie jedyna zachowana budowla istniejącej na Pomorzu Zachodnim komandorii. Misterną architekturę kaplicy interpretuje się również jako obraz Niebiańskiej Jerozolimy oraz nawiązanie do ziemskiej Jerozolimy - miasta, które było kolebką zakonu templariuszy. Niezwykle cenny zbiór tworzy zespół XV-wiecznych fresków zdobiących wnętrze zabytku. W 2005 roku kaplica została umieszczona przez Ministerstwo Kultury na liście 100 najważniejszych zabytków w kraju.
(aj)