W sławnej, zabytkowej willi Grüneberga na prawobrzeżu Szczecina będzie dom kultury. Ale dopiero po tym jak zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym jest położony. Bo na razie budynek jest częścią… pasa drogowego.
Uchwałą w sprawie przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Zdroje - Willa Kultury mają się zająć na najbliższej sesji 21 czerwca szczecińscy radni. We wtorek dyskutowali o niej członkowie komisji promocji, rozwoju i gospodarki morskiej Rady Miasta.
- Po przesunięciu willi powstała nieco kuriozalna sytuacja. Obiekt ten nadal znajduje się w pasie drogowym. Dlatego musimy zmienić jego funkcję - tłumaczył Piotr Mync, wiceprezydent Szczecina.
Wiadomo już, że w willi ma powstać filia Miejskiego Ośrodka Kultury. Według nieoficjalnych informacji będą się tam odbywać warsztaty rzemiosł pomorskich, zacznie działać pierwszy w Szczecinie warsztat dla organmistrzów, będą prowadzone zajęcia plastyczne i fotograficzne oraz będą organizowane koncerty.
- Budynek jest zabezpieczony. Ale decyzja o tym, co tam się będzie działo zostanie podjęta po zmianie planu i wyłączeniu willi z pasa drogowego - oświadczył Mync.
Willę wybudował w Zdrojach w 1911 roku szczeciński fabrykant Felix Grüneberg. Jego rodzina od XVIII wieku zajmowała się produkcją organów (zbudowała na całym świecie ponad tysiąc sztuk organów m.in. w kościołach). Po drugiej wojnie światowej (w 1947 r.) willę władze sprezentowały jednemu z mieszkańców za zasługi przy uruchomieniu miejskiej elektrowni. Kilka lat temu Urząd Miasta opracował koncepcję budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Ale na jego trasie stanęła właśnie willa. Miasto postanowiło wywłaszczyć właścicieli a następnie budynek został przesunięty o ok. 50 m.
Fot. Mirosław WINCONEK