Od 18 do 20 sierpnia trzeba być w Szczecinie. Nad brzegami Odry odbywać się będzie największa impreza żeglarska tego roku – Żagle 2023. Oto zapowiadane atrakcje.
Gwiazdami kilkudniowej imprezy będą żaglowce, oldtimery, okręty portowe, ale także prywatne jachty, które zacumują w miejskiej marinie. Jednostki można zwiedzać, a także przepłynąć się częścią z nich w ramach dwugodzinnych rejsów po Odrze. Na Żaglach będzie gościć ORP „Iskra”, czyli szkolna barkentyna Marynarki Wojennej, która jako pierwszy okręt pod polską banderą okrążyła świat. Cumy u stóp Wałów zarzuci holenderski żaglowiec „Morgenster”. Najstarsza jednostka, która odwiedzi tegoroczne Żagle, to niemiecki „Ernestine” wybudowany w 1899 r. Może przyjąć na swój pokład jednocześnie 24 osoby.
Będą też muzyczne gwiazdy, mocne rockowe brzmienia oraz klimatyczne ballady. Od piątku do niedzieli na scenie główniej usłyszymy łącznie 7 koncertów. Podczas Żagli będziemy mogli usłyszeć Sarę James znaną z telewizyjnych programów muzycznych, finalistkę amerykańskiego Mam Talent. W sobotę na Łasztowni wybrzmią takie hity jak „Kraksa”, „Odbicia” czy „Mam kogoś innego”, które zaśpiewa Bryska. O niedzielny klimat zadba Julia Pietrucha razem ze swoim ukulele. Jej akustyczne ballady będą zakończeniem i pożegnaniem wydarzenia.
Podczas Żagli muzyka folkowo-szantowa będzie rozbrzmiewać od wczesnych godzin popołudniowych aż do wieczora. Przez trzy dni na scenie szantowej, w sąsiedztwie Wałów Chrobrego, wystąpią najbardziej znane i lubiane zespoły szantowe. Do Szczecina przyjadą m.in.: Kraków Streat Band, ETK Gdynia, Cheap Tobacco. Nie zabraknie szczecińskich wykonawców, nie tylko szant. W sobotę wystąpi m.in. duet Jackpot czy Olek Różanek.
Najmłodszych organizatorzy zapraszają do parku przy pomniku Adama Mickiewicza, gdzie czekać będzie na nich Strefa dziecięca. Będzie to miejsce, w którym dzieciaki spędza czas na fantastycznej i beztroskiej zabawie. Obejrzą tutaj przygotowane specjalnie dla nich występy oraz koncerty. Wezmą udział w atrakcyjnych animacjach i ciekawych konkursach. Będą mogły także puścić wodze fantazji podczas kreatywnych warsztatów.
Goście imprezy mogą odwiedzać Jarmark pod Żaglami. Na Wałach Chrobrego i Łasztowni staną kolorowe stragany z rękodziełem i rzemieślniczymi wyrobami. Odwiedzający znajdą tutaj marynistyczne pamiątki, potrawy oraz rzemieślnicze wyroby tworzone tradycyjnymi metodami. Będzie wiele wyrobów naturalnych oraz ekologicznych.
Rzemieślnicze trunki, spotkania z piwowarami, klimatyczne dekoracje, muzyka i widok na Odrę – przy ulicy Komandorskiej znajdzie się Strefa Piw Kraftowych. Bogata oferta kraftowych browarów będzie obejmować nie tylko procentowe trunki, ale także dobrze wywarzone „zerówki”.
Największy diabelski młyn w Polsce, karuzele dla dzieci i dorosłych, kolejki górskie oraz mnóstwo innych urządzeń będzie czekać na odwiedzających w dwóch wesołych miasteczkach, po obu stronach Odry przez 3 dni, do późnych godzin nocnych.
Szczeciński Bieg pod Żaglami to połączenie znanych i lubianych biegów nad Odrą z żeglarskim świętem. W trakcie Żagli zawodnicy będą mieli do pokonania 5-kilometrową trasę wśród pięknych żaglowców. Wystartują z nabrzeża Pasażerskiego i wzdłuż ulicy Jana z Kolna przebiegną w kierunku mostu pontonowego, którym przeprawią się na drugą stronę rzeki. Na najmłodszych biegaczy będzie czekał nasz Kot Umbriaga.
Prezentacje sceniczne, przemarsze, pokazy musztry paradnej – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas Żagli w trakcie VI Festiwalu Orkiestr Dętych Szczecin 2023 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Od piątku do niedzieli można wysłuchać setek instrumentów i zobaczyć barwne przemarsze. W festiwalu bierze udział osiem orkiestr.
Po raz pierwszy na jeziorze Dąbie rozegrane zostaną Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Jednostki będą ścigały się w sobotę, po zakończeniu wyścigów przypłyną na Wały Chrobrego. To właśnie tutaj w niedzielę będzie można zobaczyć uroczystą paradę uczestników regat.
Pełny program wraz z opisem wydarzeń na stronie www.zagle.szczecin.eu.
(K)