Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Zamek otworzy lochy dla zwiedzających

Data publikacji: 25 marca 2024 r. 18:25
Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2024 r. 12:07
Zamek otworzy lochy dla zwiedzających
Fot. Anna Gniazdowska    

Zamek Książąt Pomorskich po zakończeniu renowacji udostępni zwiedzającym lochy znajdujące się pod Wieżą Więzienną. To najstarsze oryginalne fragmenty, powstałe podczas gotyckiej rozbudowy. Będzie to niewątpliwie interesująca atrakcja turystyczna. 

Wieżę Więzienną znajdującą się u zbiegu obecnych ul. Kuśnierskiej i Grodzkiej zbudowano wraz ze skrzydłem południowym zamku w latach 1435-1490. Należała ona do systemu obronnego rezydencji książęcej. Od jej narożników odchodziły mury obronne, które grodziły zamek od strony południowej oraz od strony zachodniej. Dolne partie elewacji Wieży Więziennej to jedne z najstarszych murów szczecińskiego zamku. Podobnie jak ściany piwnic są murowane z cegły w wątku gotyckim, który stosowano w architekturze ceglanej od XIV do XVI wieku. Mury piwnic były uzupełniane granitowymi otoczakami.

- Piwnice pod wieżą pochodzą z tej fazy budowlanej, co wieża i nie zostały przekształcone w wyniku późniejszych prac, obejmujących m.in. podwyższenie jej kondygnacji. Lochy należą więc do najstarszych oryginalnych fragmentów budowli, powstałych jeszcze w gotyckiej rozbudowie zamku – mówi dr Małgorzata Gwiazdowska, która ze strony zamku pełni nadzór konserwatorski nad trwającą obecnie inwestycją.

Do lochów pod Wieżą Więzienną prowadzą schody wykonane w grubości muru. Wiodą do trzech pomieszczeń o sklepieniach kolebkowych. Są tu dwie cele o wielkości 2,30 m x 3,35 m i wysokości prawie 4 metry każda oraz korytarz o długości 5,20 m, szerokości 0,90 m i wysokości 4,27 m. Drzwi celi otwierały się do wnętrza, a zamykane były od zewnątrz, co uniemożliwiało ich wyważenie od środka. Więźniowie, których przetrzymywano w celach, byli prawdopodobnie przykuci do ściany. W korytarzu wartę pełnili strażnicy. W ścianie południowej korytarza znajduje się wnęka, która służyła zapewne jako siedzisko dla pilnującego więźniów. Początkowo lochy połączone były schodami biegnącymi w murze ściany północnej z parterem Skrzydła Południowego. Przejścia tego przestano używać w XIX w., za to powstało wejście w ścianie wschodniej Wieży Więziennej.

Po zakończeniu trwającej inwestycji, lochy mają być udostępniane zwiedzającym. Z pewnością będzie to kolejna atrakcja turystyczna, która odda historyczny klimat zamku. Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób pomieszczenia zostaną wykorzystane. Prace budowlane na zamku mają potrwać do 2025 r., a ich całkowity koszt to ponad 85 mln zł.

(aj) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Trzy cele
2024-03-26 17:50:58
001 - Geblewicz 002 - Krzystek 003 - Matecki
SromotnikBezwstydny
2024-03-26 11:59:01
Pamietam Sylwestrowe Bale w Zamkowej... i winiarnię i Piekiełko... to były lata 1973/74...
Pięknie!
2024-03-26 08:11:34
To jest nowy trend. Nowa władzą zapowiedziała skrócenie kar dla przestępców czyli wypuszczenie ich z więzień. Teraz oni będą spacerować po ulicach, a zwykli obywatele będą mogli zwiedzać puste cele - nie tylko te na zamku. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Naród wiedział czego chce...
matka
2024-03-25 20:15:55
Pamiętam Sylwester w Restauracji Zamkowej, Piekiełko i DJ.........grał po lewej stronie od wejścia. To były dobre spokojne lata.
a teraz
2024-03-25 18:59:58
Można było w Zamku biesiadować w "Zamkowej", schodziło się niżej do winiarni, a jeszcze niżej było "Piekiełko". To było jednak w dawnych, dobrych czasach. Kto pamięta?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA