Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Zaskakujące odkrycie na terenie Stalagu II-D w Stargardzie. Znaleźli szczątki cywilnej ludności Warszawy [GALERIA]

Data publikacji: 28 października 2022 r. 17:13
Ostatnia aktualizacja: 30 października 2022 r. 12:05
Zaskakujące odkrycie na terenie Stalagu II-D w Stargardzie. Znaleźli szczątki cywilnej ludności Warszawy
 

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zakończyli drugi etap prac ekshumacyjnych, prowadzonych na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II - D w Stargardzie.

W piątek na konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie dawnego obozu jenieckiego podsumowano efekty drugiego sezonu prac ekshumacyjnych. Prowadzili je archeolodzy, antropolodzy, genetycy i medycy sądowi.

- W tym sezonie prac odkopaliśmy ponad 100 ofiar – mówi prof. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej, który dowodził pracami naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. – Dokonaliśmy też zaskakującego odkrycia. Odkryliśmy tutaj także szczątki ludności cywilnej Warszawy, w tym kobiet i dzieci.

Dowodzą tego artefakty znalezione na terenie grzebowiska.

- Nie jest ich wiele – mówi Joanna Jerzębska-Stomporek, archeolog. - Znaleźliśmy m.in. medalik z wizerunkiem św. Antoniego, krzyże czy dziecięce buciki.

W pierwszym sezonie prac ekshumacyjnych, prowadzonych przed rokiem, odnaleziono szczątki 68 osób różnych narodowości.

Zbiorowy grób ludności Warszawy

Teraz odkryto, że miejsce jest zbiorowym grobem także ludności cywilnej, która uciekała ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego lub była z niej wywożona.

- Wiemy, że te groby powstały na przełomie roku 44 i 45 – dodaje prof. Andrzej Ossowski. - Poprzez analizę odnalezionych artefaktów w wysokim prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że odnaleźliśmy w Stargardzie mieszkańców Warszawy. Po wyjściu ze stolicy Niemcy transportowali ludność m.in. do obozu w Łambinowicach. Tam trafiło ok. 17 tysięcy cywilów z powstania. Stamtąd byli rozwożeni do innych obozów Rzeszy. Jednym z głównych kierunków był Stargard.

Nie wyklucza się, że wśród odnalezionych są też szczątki powstańców warszawskich. Ale to, wykazać mają szczegółowe analizy antropologiczne.

Naukowcy wskazują już kolejne miejsca, gdzie mogą być następne zbiorowe groby.

- Te prace mają charakter naukowy, ale muszą mieć też charakter humanitarny i ludzki - mówił dziś Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Trzeba przywrócić godność tym, którzy w tych dołach śmierci zostali pochowani. Będziemy to robić krok po kroku.

Tekst i fot. Wioletta Mordasiewicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

painkiller
2022-10-31 20:25:40
Panie Wojewodo, proszę pofatygować się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców i poprosić o dokumenty tego cmentarza wojennego od 2014r. Nie uwierzy pan,ale na drodze do tego aby jak pan to ujął:,,przywrócić godność tym, którzy w tych dołach śmierci zostali pochowani", stoi od ośmiu lat, podległy panu,,kompetentny inaczej"urzędnik.
klemens
2022-10-30 10:52:43
w takim miejscu odkrycie szkieletów ludzkich nie jest zaskakujące . Zaskoczeniem byłby ich brak . Medalik , krzyż i dziecięce buciki wskazują na Warszawę ? Mieszkańcy innych miast tego nie posiadali ?
Zbigniew Myśli
2022-10-30 07:27:35
Jak tu utrzymać pozycję wojewody, skoro jestem spoza miasta.
Olka
2022-10-29 16:13:24
Bogucki jak zwykle z parciem na szklo i wszystko jedno jaka okoliczność aby zaistnieć.
Für Deutschland
2022-10-28 20:28:13
Słynna precyzja i skrupulatność Niemców odnosiła się również, a może zwłaszcza, do mordowania niewinnych ludzi, czego dowody wciąż poznajemy.
Niemieckie sądy
2022-10-28 20:21:29
Orzekają że niemieckie formacje zbrojne nie dokonywały zbrodni na ludności cywilnej na terenie okupowanej Polski ale egzekwowany prawo okupacyjne które być może było okrutne ale jednak było to ważne prawo. Zresztą wszystkie zbrodnie Niemców były dokonane w oparciu o ważne i legalne prawo niemieckie które zostało zanegowane dopiero po wojnie. Tak właśnie wyglądają rządy prawa w praktyce, 3rzesza niemiecka jest tego przykładem.
Mirek
2022-10-28 20:18:28
I takich śladów trzeba poszukiwać a ci denkmalowcy, bismarckowcy, qusitropowcy i sedinowcy tylko za germańcami
Adrian Keys
2022-10-28 18:01:03
Na Śląsku Niemcy mieli obozy pracy dla jeńców przy kopalniach . Po wojnie Ruskie i Żydy jak było w Świetochłowicach tam trzymali Ślązaków . To myślicie że bawili się w pochówki jedni drudzy i trzeci ? Doły kopali i tyle. A dziś jak barski są to są w nich np magazyny spożywcze jak w Bytomiu przy kopalni Bobrek.
Vh
2022-10-28 17:48:38
Praworządni Niemcy. I ich tuskowe pomagiery
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA