Po krótkiej przerwie powracają - tym razem w jesiennej odsłonie - spacery "z rozpoznawaniem drzew i krzewów". Na początek, czyli już w najbliższy czwartek, zainteresowani wyruszą tropem najciekawszych dendrologicznie okazów rosnących nad Syrenimi Stawami.
Choć nic nie wyszło z ambitnych planów przemiany tego miejsca w Ogród Dendrologiczny, to przed dwoma laty ów dotychczas zaniedbany leśny zakątek na swój sposób ucywilizowano. Wytyczono alejki, poprowadzono szlaki przyrodniczo-edukacyjne, opowiadające m.in o siedliskach bytujących tu zwierząt oraz specyfice tutejszej roślinności wodnej i bagiennej. Urządzono też plac edukacji przyrodniczej z grami i zabawami wykorzystywanymi podczas zajęć tzw. zielonej szkoły. Czyniąc go bardziej przyjaznym również za sprawą służących wypoczynkowi i kontemplacji pejzażu ławek, altan, nadwodnych pomostów oraz kładki łączącej dwa ze stawów.
Wszystko to z poszanowaniem bogactwa fauny i flory tego urokliwego siedliska chronionych ptaków, płazów i gadów.
- Nad Syrenimi Stawami wprawdzie nie zobaczymy szczególnie egzotycznych okazów, ale za to nie brak tam naszych pięknych rodzimych drzew. Na wyciągnięcie ręki są nie tylko dęby, buki, lipy i klony, ale również wiązy, olcha czarna, topola biała oraz jesion wyniosły. Wszystko to obejrzymy i poznamy podczas spaceru dendrologicznego - zachęca Paweł Madejski, najbardziej znany i ceniony przewodnik po szczecińskiej zieleni.
To on poprowadzi ów zielony spacer w najbliższy czwartek (10 września) do Syrenich Stawów - centrum ochrony bioróżnorodności, ulokowanego w granicach Zespołu Parków Kasprowicza-Arkoński. Zbiórka zainteresowanych - godz. 16.30 przy pętli tramwajów linii nr 1, 9 i 10 (Las Arkoński).
Organizator wydarzenia przypomina o zachowaniu niezbędnych zaleceń epidemiologicznych. Udział w spacerze jest bezpłatny. ©℗
(an)
Fot. Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Urokliwe Syrenie Stawy - centrum ochrony bioróżnorodności - są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych Szczecina.