Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli zaginioną w nieznanych okolicznościach w latach 1962-1999 płytę nagrobną z 1801 roku z kościoła w Stargardzie-Kluczewie. Płyta ujęta była w katalogu utraconych zabytków sakralnych pow. goleniowskiego i stargardzkiego wydanym przez KWP w Szczecinie w lutym 2017 roku.
– W marcu tego roku z koordynatorem ds. zabytków KWP w Szczecinie skontaktował się dawny mieszkaniec Kluczewa, który po zapoznaniu się z publikacją, poinformował o lokalizacji płyty w kościele oraz o przykryciu jej podczas remontu kościoła w latach 80. XX wieku posadzką i drewnianym podestem przed ołtarzem – informuje podkom. dr Marek Łuczak. – Koordynator udał się do Kluczewa, by sprawdzić tę informację oraz zorientować się w ewentualnej możliwości wydobycia nagrobka. Podczas rozmowy z proboszczem, administrującym parafią od dwóch lat i pokazaniu zdjęć płyty, ksiądz rozpoznał poszukiwany zabytek. Znajdował się on dokładnie w miejscu opisanym przez mieszkańca Kluczewa.
W 2012 roku po przeprowadzeniu programu rejestracji zabytków w powiecie stargardzkim, kiedy to policjanci poszukiwali zaginionej płyty wraz z poprzednim proboszczem, została ona zarejestrowana w bazie utraconych zabytków, prowadzonej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Okazało się, że miesiąc temu podczas remontu ksiądz wydobył płytę i złożył w plebanii, nie mając świadomości, że jest to poszukiwany zabytek.
Płyta powstała w 1801 roku, jako pokrywa wejścia do krypty, gdzie pochowano Carla von der Osten (1697-1769) oraz Christinę Enfabeth von der Osten z domu von Lepell (1712-1771), właścicieli majątku i darczyńców kościoła w Kluczewie. Rodzina von der Osten była znanym rodem pomorskim pochodzącym z Saksonii, wymienianym na Pomorzu już w 1242 roku.
* * *
Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z kościoła w Stargardzie-Kluczewie: cynowego lichtarza z 1678 roku z inskrypcją: MARTINVS-GROSSTVS. PASTOR/MATHIAS ENGELKE-MARTINVS TIDE-DIAKONT oraz lichtarza z 1668 roku z inskrypcją: MERTEN MAS 1668. Zabytki te to ważny element historii regionu, dlatego cenne są wszelkie informacje pomocne do ich odnalezienia.
(p)
Fot. policja