W Dziale Historii Miasta Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu znalazł się nietuzinkowy artefakt. To bulla papieska odciśnięta za czasów żyjącego w latach 1350-1404 papieża Bonifacego IX.
Zabytek znalazł podczas eksploracji terenów położonych na północ od dawnego cmentarza w Budzistowie Jan Orliński, prezes Grupy Parsęta. Bulla wykonana z niemal czystego ołowiu to okrągły odcisk pieczęci papieskiej posiadający awers i rewers. Pieczęcie takie były mocowane za pomocą jedwabnych sznurków do pergaminu, na którym zapisane były papieskie decyzje, w tym informacje o odpustach.
– Ta bulla jest znaleziskiem wyjątkowym. Do tej pory podobne znajdowały się miedzy innymi w muzeach w Koszalinie i w Kamieniu Pomorskim. Od dawna bulle wzbudzały moje wielkie zainteresowanie, a odnalezienie tej wywołało u mnie wielką radość – mówi, nie kryjąc dumy i zadowolenia, Jan Orliński.
Próby analizy historii kołobrzeskiej bulli podjął się kierownik Działu Historii Kołobrzegu Muzeum Oręża Polskiego Robert Dziemba. Okazuje się, że w 1397 roku papież Bonifacy IX wydał list odpustowy siostrom benedyktynkom mieszkającym w klasztorze na terenie Starego Kołobrzegu, czyli terenie dzisiejszej wsi Budzistowo. Dokument o odpuście zupełnym był opieczętowany papieską bullą. Nie wiadomo, czy to ta sama, którą znaleziono na terenie Budzistowa, ale z pewnością jest taka sama.
– Gdyby tak było, byłaby to absolutna rewelacja, bo do dziś nie zachował się ani jeden zabytek związany z klasztorem w Budzistowie – podkreślają muzealnicy. ©℗
(pw)