Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Komu stawiamy pomniki, a komu nie

Data publikacji: 07 sierpnia 2020 r. 16:19
Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia 2021 r. 15:17
Komu stawiamy pomniki, a komu nie
 

To, jakie monumenty pojawiają się w przestrzeni miasta, niczego rozstrzygającego o kształtowaniu się ducha miejsca nie mówi, ale na pewno jest jakąś wskazówką. W Szczecinie staną pomniki Krzysztofa Jarzyny oraz Żydów, którzy padli ofiarą prześladowań w niemieckim Stettinie. Nie będziemy mieli - przynajmniej w przewidywalnej przyszłości - monumentów ku czci Józefa Piłsudskiego i Polskiego Państwa Podziemnego. A pomnik Lecha Kaczyńskiego mógł zostać odsłonięty tylko dlatego, że miejsce na ten obiekt udostępniła „Solidarność".

Ludzie wybrali: Krzysztof Jarzyna!

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina to postać z komedii Olafa Lubaszenki „Poranek kojota", szef wszystkich szefów, najgroźniejszy z gangsterów. Lubaszenko nawiązywał nią do złej sławy, jaką nasze miasto zasłużenie cieszyło się w latach dziewięćdziesiątych, gdy gangsterzy strzelali do siebie na ulicach i w knajpach a co trzeci zachwycony potęgą lokalnych mafii szczeciński nastolatek przymierzał się do kariery handlarza narkotykami - zresztą wielu z nich ten plan zrealizowało.

Pomnik Krzysztofa Jarzyny nie jest

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 87% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 07-08-2020

 

Autor: Alan SASINOWSKI

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Krzysztofa Jarzyny?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bełkot
2020-08-10 14:02:10
Ten artykuł to zwyczajny bełkot.
Do szczecińskich komunistów z PO i SLD.
2020-08-10 13:33:15
Postawcie w Szczecinie pomniki Stalina i Dzierżyńskiego.
sid
2020-08-10 08:23:53
Pomnik Lecha Kaczyńskiego, to jest kpina ze Szczecinian. Bardziej nieudacznego prezydenta Polska w swojej historii nie miała.
IVRP
2020-08-10 07:21:20
Tylko Janusze i Grażyny mogą w kółko PISać jak to niezbędny jest kolejny pomnik przedwojennego dyktatora.
RP
2020-08-09 19:20:25
Tylko Janusze i Grazyny mogą takie jaja POpierać.
pejot
2020-08-09 18:58:37
nieśmiało przypominam, że pomnik Krzysztofa Jarzyny będzie miał twarz Olafa Lubaszenki. Czyli żart raczej się nie udał.
Besp.
2020-08-09 17:42:12
takie są skutki Kszystka w Ciecinie, tak słaby jest ze każdy badziew z importu wstawia się jako rarytas---jestem leń co nic nie robię dzień
Wojtek
2020-08-09 15:22:05
To nie żadne sprowadzenie, tylko powrót eksponatu będącego własnością muzeum. Zawsze stał tam w pałacu stanów pomorskich. To dzieło wybitnego rzeźbiarza Schadowa. Było w renowacji w Niemczech i szczęśliwie wróciło do Szczecina, gdzie jest jego miejsce. Porównywanie Fryderyka do Hitlera jest niedorzeczne i nie znajduje odzwierciedlenia w historii. Trzeba poza tym odróżnić dzieło sztuki od ideologii. To bardzo ładna rzeźba. Jedna z nielicznych szczecińskich, która przetrwała do naszych czasów.
@ Wojtek
2020-08-09 11:30:41
Fryderyk tak samo nienawidził Polaków jak Hitler. Sprowadzenie do Szczecina jego popiersia to niebywały skandal. Jeżeli wy , lewacy , traktujecie to tylko jako eksponat muzealny , to nienajlepiej o was świadczy. Zresztą to była inicjatywa niemiecka. Jak powiedział jeden z profesorów PAN , nic bardziej nim nie wstrząsnęło bardziej od wielu lat , jak popiersie niemieckiego kata w Szczecinie.
Wojtek
2020-08-08 22:41:20
Kmioty to nie pomnik króla Fryderyka, a jego popiersie. Jest ono traktowane jako eksponat muzealny, bo powstało dla Szczecina i jest częścią jego historii. Dobrze, że powróciło do macierzy i dobrze że można je oglądać w muzeum. Jaki trzeba mieć ograniczony rozum aby dopatrywać się w tym działań antypolskich? Zaścianek w czystej postaci! Wstyd, że ktoś takie bzdury wypisuje a inny wierzy w zmowę antypolską i proniemiecką. To miasto było przez ponad 6 wieków stolicą niepodległego państwa pomorskiego, potem było szwedzkie, pruskie, niemieckie i francuskie. I z każdej części jego historii jesteśmy jako współcześni szczecinianie dumni!
@ q
2020-08-08 17:36:37
O sprowadzeniu pomnika króla Prus do Szczecina zdecydowało kilku komunistów z Platformy Obywatelskiej , a nie mieszkańcy Szczecina. Towarzysze z PO zapunktowali w Berlinie. O postawieniu pomnika gangstera Jarzyny zdecydowało tylko jeden tysiąc mieszkańców na 400 tysięcy ludzi mieszkających w Szczecinie. To hucpa sterowana przez polityków z Gazety Wyborczej. Więc towarzyszu q nie opowiadaj dyrdymałów o wszystkich mieszkańcach , bo się kompromitujesz albo masz problemy z myśleniem.
q
2020-08-08 14:57:18
Zdaje się że to ludzie zdecydowali, a jak się komuś nie podoba - droga wolna, bez niego Szczecin na pewno będzie piękniejszym miastem. Żałować nie będziemy :)
profesorka
2020-08-08 12:35:40
Krzysztof Jarzyna może być tylko symbolem tej części Szczecina która jest niewykształcona i mało obyta w sztuce i kulturze.Dziwić może że w tej hucpie bierze też udział magistrat.Były przecież oczywiste głosy od ludzi wykształconych że budowa takiego pomnika to pomyłka intelektualna i ośmieszy nas na całą Polskę
@Max
2020-08-08 10:33:14
Szczecin to nie powiew wolności , ale powiew antypolskiego komunizmu. Jeżeli nie przeszkadza ci pomnik króla Prus w Szczecinie , który obsesyjnie nienawidził Polaków i opowiada za śmierć kilkuset tysięcy naszych rodaków , to nie mamy o czym dalej rozmawiać. Ciekawe , czyj to był pomysł sprowadzenia tego pomnika do Szczecina i jaką kasę zainkasował od Niemców , którzy śmieją się na głos z głupoty niektórych Polaków. Chociaż , może to coś gorszego niż głupota.....
Max
2020-08-08 09:01:17
@Komunistyczny Szczecin. Przegięcie w żadną stronę nie jest dobre. Ani chwalenie czasów komunistycznych, ani gloryfikowanie na siłę dyktatora Piłsudskiego, który niejedno miał za uszami. Szczecin na szczęście zawsze był miejscem w Polsce, gdzie powiew wolności było czuć. Zarówno w protestach i strajkach podczas komuny jak i teraz w niechęci do pseudo patriotyzmu i nacjonalizmu podszytego próbami faszyzowania kraju. Co do popiersia a nie pomnika króla Fryderyka, to dobrze że go odzyskaliśmy. To wspaniały, wysokiej klasy eksponat muzealny. Dobrze byłoby żeby warszawka też oddała nam zrabowane po wojnie pomorskie skarby.
do "komunistycznego szczecina"
2020-08-07 23:55:51
jak Ci się nie podoba to stąd wyjedź. najlepiej do bastionów pisolandii. najbardziej podobną partią do pzpr jest pis. I Ty to wiesz, ale tęsknisz do czasów jak towarzysz partyjny rozkazy wydawał. Szczecinianie zagłosowali sobie w budżecie obywatelskim - to mają. A Tobie towarzyszu pisowski jak to nie pasuje to wyjazd. Szczecin bez Ciebie sobie poradzi.
skwar z nieba
2020-08-07 19:37:44
Czas wszystko zmieni. Nie będzie placu Adamowicza i pomnika Jarzyny. Przyszłość wszystko powoli przecedzi i zostanie to co wartościowe. Teraz to w Szczecinie ręce opadają.
Komunistyczny Szczecin.
2020-08-07 16:55:37
Szczecin to najbardziej komunistyczne miasto w Polsce. Mieszkają tu tysiące towarzyszy z PZPR , ich nasiąknięte komuną dzieci i wnuki - elektorat PO oraz kilka tysięcy Rosjan z polskimi nazwiskami itd. Pomnik sowieckich zbrodniarzy zdemontowano rok temu , tylko dlatego , bo nakazała to ustawa dekomunizacyjna. Pomnik jednego z katów Polaków i sprawców utraty niepodległości Polski na 123 lata - Fryderyka II - politycy PO sprowadzili z Niemiec i ustawili na placu w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej. Ręce opadają. Ale są dobre wieści. Komuniści tracą przewagę. W sejmiku wojewódzkim mają przewagę tylko jednego radnego. W Szczecinie wolniej , ale też komuniści tracą. Za kilka prawica wygra wybory w Szczecinie. Wtedy zrobi się porządek z gospodarką i pomnikami. Tak dla przypomnienia : komuniści zamordowali więcej milionów ludzi niż faszyści , a Stalin i Hitler to ta sama półka. Nie ma między nimi różnicy.
Robert
2020-08-07 16:26:03
No i po co to podpuszczanie i szczucie? Skoro jest możliwość wyboru projektów i mieszkańcy wybrali Krzysztofa jarzynę, to niech tak się stanie. Czy wszystko musi być na serio i patetyczne? Nie ma w odbudowie też założenia Sediny wraz z fontanną. To akurat byłby dobry, bo szczeciński akcent. Nasz jedyny przedwojenny dyktator ma już aleje w centrum miasta i popiersie, więc w zupełności wystarczy. Szczecińskim Żydom pamięć się należy, podobnie jak zamieszkałym po wojnie w naszym mieście żołnierzom polskiego podziemia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA